Ana Sayfa Ekonomi 20 bin yayla evi devlet malı oluyor

20 bin yayla evi devlet malı oluyor

Toroslar’da orman arazisi içindeki 20 bini aşkın yayla evi tek tek tespit edilerek kamulaştırılıyor. Evlerde oturanlar devlete kira ödeyecek.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2014 Salı 19:27
20 bin yayla evi devlet malı oluyor

Orman arazileri içinde kalan 20 bini aşkın yayla evinin işgalcilere kiraya verilmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2013’te çıkardığı ‘Yaylacılık Yönetmeliği’ kapsamında  çalışma başlatan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Toroslar’ın eteklerinde 104 yaylada araştırma yürüttü. Bu yaylalarda orman arazisi içinde kalan 20 binin üzerinde ev ve tesis saptandı. Orman arazisi içinde kalan yerlerin kamulaştırılacağını belirten yetkililer, hak sahipliği tespitinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Bedelinin binde 5’i

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, “Bu çalışma sona erdikten sonra binanın belirlenen bedeli neyse, bunun binde 5’i oranında yıllık kira bedeli almak suretiyle vatandaşın kullanımına verilmesi kararı alındı. Bu binalar vatandaşın kullanımına verilmeden önce Orman Genel Müdürlüğü’nün sabit kıymetlendirmesine alınıyor. Buralar bizim tapulu binamız, tesisimiz olacak. Bu binaları içinde oturana kiraya vereceğiz. İstemezse talip olana kiralayacağız. Ayrıca kira sözleşmesi yapılırken, binadaki eksikler de belirtilecek. Örneğin baca, çatı eksikleri bildirilecek. Yapılacak düzenlemeler bildirilecek” dedi. Acer çalışmaların bu yılın sonunda tamamlanacağını söyledi. (Yeniçağ)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İcra takibi dosya sayısı  23 milyonu geçti

İcra takibi dosya sayısı 23 milyonu geçti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık