Ana Sayfa Gündem 4/C'lilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

4/C'lilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Türk Enerji Sen Ve Türk İmar Sen Şubelerine bağlı kurumlarda çalışan 657 Devlet Memurları Kanunu 4/C maddesine göre çalışan Personellerle birlikte Sendika binasında istişare toplantısı yaptı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2015 Pazar 10:40
4/C'lilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Türkiye Kamu Sen Adana İl Temsilliği Avukatı Oğuzhan Kocadurmuşoğlu’nu da katıldığı toplantıda ek ödeme sorunları dahil bir çok konular ele alınarak  masaya yatırıldı. Kocadurmuşoğlu, 4C’li çalışanlarının bir an önce kadroya alınması gerektiğini vurguladı.

 

Başkan Zakir Akbilmez, 2016-2017 yılları için 3 Ağustos tarihinde başlayan ve hükümetle kamu çalışanları arasında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde 4C’li çalışan özelleştirme mağdurlarının bir an evvel kadroya geçirilmesini istedi.

Akbilmez, açıklamasında, “İlk önce TEKEL’in daha sonra TEDAŞ’ın özelleştirilmesi ile bu kurumlarda işçi statüsünde çalışan personeller hükümetin yanlış istihdam modeli ile 4C statüsünde sözleşmeli olarak kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtıldı. Özelleştirildikleri kurumlarda özlük ve sosyal haklar olarak iyi durumda olan bu arkadaşlarımız sözleşmeli statüye geçirilerek hakları gasp edilmiştir. Dört yıllık üniversite mezunu arkadaşımız bin 532 TL maaş almakta, lise mezunları ise bin 300 TL alıyor. Bu haksızlık bir an önce giderilmeli.” dedi.

ARAZİDE ÇALIŞAN KAMU GÖREVLİLERİNİN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Son dönemde artan terör olaylarını lanetlediğini belirten Akbilmez, devletin güvenlik güçlerinin ve vatandaşların topyekûn terör ve teröre destek verenlerle mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Adana’nın merkez Seyhan ilçesindeki bazı mahallelerde her gün terör eylemleri yapıldığını dile getiren Zakir Akbilmez şunları söyledi: “Bu bölgelerde görevli kamu çalışanlarının resmi plakalı araçlarının taşlandığı, araçlarının durdurularak tehdit edildikleri gibi şiddet olayları duyulmaktadır. Bu kapsamda Adana Valisi Sayın Mustafa Büyük’e yazı yazılı müracaatta bulunduk ve arazide fiilen çalışan kamu çalışanlarının can ve mal güvenliğinin alınmasını istedik.“

 

YEYEN, HÜKÜMET VERDİĞİ SÖZLERİ TUTSUN

 

Türk Enerji Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Yeyen ise yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

''Kamu da sözleşmeli olarak istihdam edilen 4-C’li personel sayısını Türkiye Genelinde  23 bine ulaşmıştır. 4-C’li personel kadrolu personel ile aynı kurumda çalışıp, aynı işi yapmasına rağmen ücret ve sosyal haklar konusunda eşit değildir ve iş güvencesiz olarak çalıştırılmaktadır. Kamu Kurumlarında sözleşmeli olarak istihdam ettiği 4-C’li arkadaşlarımızın güvensiz çalıştırılmasına son verilmesini  Kamu Sen olarak yıllardır talep etmekteyiz. Bugüne kadar taleplerimiz karşılık bulmamıştır. Yılda 11 ay 28 gün çalıştırılan 4-C’li personelin sözleşmelerinin yenilenmesi ise tamamen idarenin keyfiyetine bırakılmıştır.

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 2 bin TL’yi geçtiğini, temel ihtiyaçlar olan barınma, yeme ve sağlık ücretinin ise sürekli arttığını kaydeden Yeyen, “4-C’li Kamu çalışanları yoksulluk sınırının da altında ücret almakta olup, bu ücretle hayatını idame ettirmeye çalışmaktadır. Buna rağmen görevlerini de en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mehmet Ay,

Mehmet Ay, "Şov yapma, Adana'nın imajını kötüleme"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık