Ana Sayfa Spor 5 Ocak Maratonu'na katılacak sporcular gelmeye başladı

5 Ocak Maratonu'na katılacak sporcular gelmeye başladı

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, dönemlerinde ulusal ve uluslar arası maraton yarışlarında ülkemize madalya kazandıran eski ünlü maraton şampiyonlarını, “Şeref Konuğu” olarak 5 Ocak Pazar günü Adana’da gerçekleştirilecek “4. Uluslararası Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu”nu izlemeye geleceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2014 Cuma 10:53
5 Ocak Maratonu'na katılacak sporcular gelmeye başladı

Hadi, eski ünlü maratoncuların gençlere “model” olduğunu, bu nedenle  5 Ocak Kurtuluş Yarı Maratonu’na davet ettiklerini , Adana’da yarışmalara katılacak genç atletlerin, ünlü maratonculara sohbet etme fırsatı yaratacaklarını kaydetti.

Kendisinin de eski milli atlet olduğunu, ayrıca milli takımlara sporcular kazandırdığını anımsatan Hadi, şöyle devam etti:

“Geçmiş dönemlerde defalarca Türkiye rekorları kıran, ayrıca uluslararası arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ünlü ve rekortmen sporcuları da 5 Ocak Uluslararası Yarı Maratona, ‘Şeref Konuğu’ olarak davet ettik. Dönemlerinde kısıtlı olanaklara rağmen uluslararası maratonlarda yüzümüzü güldüren ve madalya kazanan ünlü maratoncuların hakkını ödeyemeyiz. Bir aksilik olmazsa, başta yeni Federasyon Başkanı ve Eski Milli Atlet Fatih Cintimar olmak üzere, Eski  Federasyon Başkanı ve Milli Atlet Mehmet Terzi, Efsane Maratoncular, İsmail Akçay, Mehmet Yurdadön, Necdet Ayaz, Veli Ballı, Gül Çıray Akbaş, Neşe Çetin, Nihat Bağcı, Asım Çetin, Mithat Şahin, Selahattin Yıldız, Hamza Canavar, Sefa Het, Mehmet Genç, Hanifi  Aslantürk  Haydar Doğan, Ahmet Altun ve Türkiye’nin Akdeniz Oyunları’nda maratonda ilk altın madalyasını kazanan Adanalı Serap Aktaş yarışmaları izlemek üzere kentimize gelecekler.”

Hadi, özel bir televizyon  kuruluşun maratonu baştan sona kadar görüntüleyeceğini ve dereceye giren sporcularla söyleşi yapacaklarını, bunun Türkiye ve yabancı spor kanallarında yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

-EFSANE MARATONCU AKÇAY: “MARATON KENTİN AYNASI”-

Türk Maratonun yaşan efsanesi olarak kabul edilen ünlü maratoncu İsmail Akçay, kendi dönemlerinde tesis ve malzeme konusunda kısıtlı olanaklara rağmen önemli başarılar elde ettiğini söyledi.

Kendi adına her yıl Balıkesir’de “İsmail Akçay Yarı Maratonu” yapıldığını belirten Akçay, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Maraton kentin aynası. Kentlerin tanıtımında en büyük araçlardan birisi de spordur.  Sporculuk dönemlerimde  Balkan Şampiyonluğu’nun yanı sıra, Akdeniz Oyunları ile 1968 Meksika Olimpiyatları dördüncüsü oldum. Antrenör olarak da Veli Ballı, Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terzi gibi ünlü sporcuları yetiştirdim.  Adana Kurtuluş Yarı Maraton’unu başlatan Fazlı Bayram Hadi’nin hakkını teslim etmek gerekir. Adana’da tüm kurum ve kuruluşları, kentin tanıtımına önemli  katkısı olan maratonu yaşatmak için destek vermeleri gerekir.”

-REKORTMEN SPORCU AKTAŞ: “ADANA ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERDİ”

Rekortmen milli atlet Adanalı Serap Aktaş, Ankara’da Spor Genel Müdürlüğü’nde görev yapmasına rağmen, her sene Adana 5 Ocak Kurtuluş Yarı Maratonu iple çektiğini, bu sene dördüncüsü yapılacak olan maratonla bir eksiğin giderildiğini belirterek, maratonun mimarı Fazlı Bayram Hadi’ye teşekkür etti.

23 Türkiye rekorunun sahibi olan, rekorları yıllar sonra kırılan, Avrasya Maratonu’nun yanı sıra Akdeniz Oyunları’nda kadınlarda ilk altın madalya kazanan, 1996 Atlanta ve 2000 yılında Sidney Olimpiyatları’nda yarışan  Serap Aktaş, Adana halkının, sponsor kuruluşların maratona destek vermesi gerektiğini belirterek “ Göç gide gide düzelir” dedi.

Eski ünlü maratoncu ve antrenör Asım Çetin, 5 Ocak Maratonu’nun her yıl üzerine koyarak uluslar arası düzeye kavuştuğunu, Dünyaca ünlü Boston Maratonu’nun ilk yapıldığı yıl sadece 22,  günümüzde ise 20 bin kişinin katıldığını, gelecekte Kurtuluş Yarı Maratonu’nda  marka olacağını belirtti.

-HAKEMLERLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ-

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, 5 Ocak Kurtuluş Yarı Maratonu’nda görev yapacak hakemlerle toplantı yaparak, sporcu sağlını ve güvenliğini ön planda tutmalarını istedi.

Menderes Spor Salonu, konferans odasında gerçekleştirilen toplantıda, hakemlerin dikkatli olmasını isteyen Hadi, sporcuların koşacağı parkurun mavi çizgiyle belirleneceğini, buna rağmen hakemlerin sporculara yön göstererek yardımcı olmalarını gerektiğini anlattı.

Bu arada, 5 Ocak Pazar günü saat 08.00’de Atatürk Parkı önünden başlayacak olan 21 kilometrelik yarı maraton ile 4 kilometrelik Halk Koşusu için başvuruların www.adanakurtulusmaratonu.com sitesinden yapılabileceğini,  maratona katılacak atletlerin Adana’ya gelmeye başladıkları, ulaşım, konaklama ve diğer konularda gerekli desteğin verileceği bildirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şimşek kampa giriyor

Şimşek kampa giriyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık