Ana Sayfa Gündem  6 ayda 1400 kg atık ilaç toplandı  

 6 ayda 1400 kg atık ilaç toplandı  

Seyhan Belediyesi ile ADEO, kullanılmayan, süresi dolmuş ilaçları topluyor.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2021 Çarşamba 15:10
 6 ayda 1400 kg atık ilaç toplandı

 

Seyhan Belediyesi ile Adana Eczacı Odası’nın (ADEO), kullanılmayan, süresi dolmuş ilaçların toplanıp, lisanslandırılmış tesislerde yok edilmesi konusunda işbirliği yaptığı proje kapsamında 6 aylık zaman diliminde bin 400 kg atık ilaç toplandı.

AMAÇ HALK SAĞLIĞINI, DOĞAYI VE ÇEVREYİ KORUMAK

Her atık grubuna “ayrıştır-dönüştür-kazandır” ilkesi ve sıfır atık hiyerarşisine uygun bir yönetim anlayışıyla yaklaşan Seyhan Belediyesi’nin Adana Eczacı Odası’yla birlikte “Atık Yönetimi” ve “Sıfır Atık” yönetmelikleri uyarınca;  halk sağlığını, doğayı ve çevreyi korumaya yönelik olarak kullanılmayan ya da miadı dolmuş atık ilaçların toplanıp, imha edilmesi için yaptığı işbirliği sonuç vermeye başladı.

80 NOKTADA 1400 KG ATIK İLAÇ TOPLANDI

Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından ADEO’nun “atık ilaç toplama noktası” olarak belirlediği 80 eczaneye yerleştirilen, 80 litre kapasiteli, ağzı kilitli “Evsel Atık İlaç Toplama Kumbaraları”nda biriken atık ilaçlar “Seyhan Belediyesi 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi”nde toplandı.

ATIK İLAÇLAR NASIL TOPLANIYOR?

Vatandaşların atık ilaçları eczanelere yerleştirilen özel biriktirme ekipmanlarına ambalajlarından ayrı bir şekilde atmaları gerekiyor. Dolan atık ilaç kumbaraları Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından eczanelerden alınarak, Seyhan Belediyesi’nin 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde depolanıyor. Toplanan atık ilaçlar belli bir miktara ulaştığında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisans verilen bertaraf tesislerine gönderilerek imha ediliyor. Vatandaşlar en yakın evsel atık ilaç toplama noktasını Seyhan Belediyesinin resmi internet sitesinde bulunan çevre portalından (https://www.seyhan.bel.tr/cevre.asp) öğrenebilirler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık