Ana Sayfa Yaşam 7 milyon kişi nadir hastalıklardan muzdarip

7 milyon kişi nadir hastalıklardan muzdarip

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Prof. Dr. Sibel Ertek Yalçın, çoğunlukla çocuklarda görülen nadir hastalıkların genetik ve akraba evlilikleri nedeniyle ortaya çıktığını ve Türkiye’de 7 milyon kişinin bu hastalıktan dıkayı muzdarip olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2022 Cumartesi 20:40
7 milyon kişi nadir hastalıklardan muzdarip

- DoktorTakvimi.com uzmanlarından Prof. Dr. Sibel Ertek Yalçın, çoğunlukla çocuklarda görülen nadir hastalıkların genetik ve akraba evlilikleri nedeniyle ortaya çıktığını ve Türkiye’de 7 milyon kişinin bu hastalıktan dıkayı muzdarip olduğunu söyledi.

Yalçın, Bu hastalıklara dikkat çekmek ve toplumun bilgisini artırmak için her yıl Şubat ayının son gününün “Nadir Görülen Hastalıklar Günü” olarak belirlendiğini belirtti.

Sağlık profesyonellerinin ve ilaç sektörünün nadir hastalıklarla ilgili çalışmaları az olduğu için önceki yıllarda bu hasta grubunun hem tanı konana kadar zaman kaybediyor, hem de tedavi olmada zorlandıklarını belirten Yalçın, ‘’Bu hastaların sorunlarına dikkat çekip çözüm bulmak için doktorlar, hastalar ve hasta yakınları ile birlikte kurulan dernekler farklı ülkelerde bu hastalıkların tanınmasını sağladı. Nadir bir vakanın tanısının konması ortalama dört buçuk yılı buluyor. Şu anda bu hastalıkların tedavileri için 560 ilaçla ilgili alışmalar devam ediyor’’ dedi.

Yalçın, nadir hastalıkların, bazı pıhtılaşma bozukluklarından hızlı ve erken yaşlanmaya, cam kemik hastalığından pulmoner hipertansiyona çeşitli kas ve sinir hastalıklarına kadar uzanan geniş bir yelpazede tıbbın her branşından hastalıkları içerdiğini bildirdi.

7 milyon kişi nadir hastalıklara sahip

Prof. Dr. Sibel Ertek Yalçın, nadir görülen hastalıkların sıklıkla genetik nedenlere bağlı olduğunun ve akraba evlilikleriyle daha fazla ortaya çıktığının altını çizdi. Akraba evlilikleri nedeniyle ülkemizde nadir hastalıkların daha sık görüldüğünü ve yaklaşık 7 milyon kişiyi etkilediğini dikkat çeken Prof. Dr. Yalçın, bazı nadir hastalıkların ilerleyici ve ölümcül olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. Yalçın, hastaların yaklaşık yarısından çoğu çocuklardan oluştuğunu ve hastalığını 5 yaş altında başladığını bu hastalıkların sadece %5’inin tedavisi bulunduğuna dikkat çekti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ç.Ü’de ‘10. Geleneksel Anestezi Günleri’

Ç.Ü’de ‘10. Geleneksel Anestezi Günleri’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık