Ana Sayfa Gündem 7’den 70’e Yörük Kültürü kazandırılıyor

7’den 70’e Yörük Kültürü kazandırılıyor

Adana Valiliği tarafından koordine edilen, Kalkınma Bakanlığı’nca finanse edilen ve Dünya Türkmenler Birliği tarafından yürütülen “7’den 70’e Yörük Kültürü Kazandırılıyor” projesi kapsamında uygulama atölyesi olarak kurulan Yörük Türkmen Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2014 Pazartesi 13:20
7’den 70’e Yörük Kültürü kazandırılıyor

Sarıçam İlçesi Orhan Gazi Mahallesi’nde bulunan Yörük Türkmen Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışına Vali Hüseyin Avni Coş, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Sarıçam İlçe Belediye Başkanı Ahmet Zembilci, Dünya Türkmenler Birliği Başkanı Av. İsmail Demirdüzen, merkezde eğitim gören kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Merkezin açılışını yapan Vali Hüseyin Avni Coş, burada yaptığı konuşmada merkezde yapılacak çalışmalarla yörük kültürüne sahip çıkılacağını söyledi.

Dünya Türkmenler Birliği yöneticilerini uygulamaya geçirdikleri projeden ötürü tebrik eden Vali Coş, “Bu tür projelerin İlimizde gerçekleştirilmesine hükümetimiz büyük destek veriyor. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Destek Projeleri’ne çok büyük önem veriyor. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ise, İlimizde SODES projelerine kaynak aktarılmasını sağlayarak, sosyal kalkınmayı sağlama, insanlarımızın bir arada yaşama kültürünü geliştirme, mevcut kültürel değerleri koruma ve gelecek kuşaklara eksizsiz aktarma konusunda Sivil Toplum Kuruluşlarına finansman kaynağı SODES kapsamında sağlanmış oluyor. Bizde Valilik olarak, hükümetimizin bu önemli ve fevkalade yararlı projesine destek oluyoruz” dedi.

Vali Coş, konuşmasının ardından yörük el sanatlarının yapılarak, gelecek nesillere aktarılacak olan merkezinin açılışı yaptı.

Merkezi gezen Vali Coş, kursiyerlerin yaptıkları çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık