Ana Sayfa Gündem Adana, Avrupa’nın plastik çöplüğü  

Adana, Avrupa’nın plastik çöplüğü  

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, verimli tarım arazileriyle anılan Adana’nın Avrupa’nın plastik çöplüğü yapıldığını ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2022 Çarşamba 15:22
Adana, Avrupa’nın plastik çöplüğü

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, verimli tarım arazileriyle anılan Adana’nın Avrupa’nın plastik çöplüğü yapıldığını ileri sürdü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gönderilen plastik atıkların miktarının 2004-2021 yılı arasında 196 kat arttığını belirtti.

Çin’in ardından Malezya, Vietnam ile Tayland'ın plastik atık dışalımına kısıtlama getirmesiyle birlikte Türkiye’nin, Avrupa'nın yeni plastik çöp rotası durumuna geldiğini belirten Bulut,  Avrupa’nın plastik çöpünü en çok alan ülke olan Türkiye’nin 2019 yılında 582 bin 296 ton, 2020'de de yaklaşık 660 bin ton plastik atık dışalımı yapıldığını bildirdi.

Bulut, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Verimli tarım arazileriyle anılan Adana, Avrupa’nın plastik çöplüğü haline geldi. Topraklarımıza, insanlarımıza, doğamıza yazık oluyor.  Denetimi yapılmayan plastik atıklar Adana’da yasa dışı olarak çevreye dökülmekte ve açıkta yakılıyor. Adana’nın verimli tarım, hayvancılık ve sulama arazileri içinde yer alan 5 farklı çöp döküm alanlarından alınan toprak, kül, su ve tortu örnekler üzerinde yapılan incelemede kanserojen maddelerden dioksin ve furan miktarının, kirletilmemiş toprak numunesinin 400 bin katı üzerinde olduğu saptanmıştır. Bu saptama Türkiye’de toprakta rapor edilen en yüksek toksik düzeydir.”

CHP’li Bulut, Bakan Kurum’un yanıtlamasını istediği sorular şöyle::

-Plastik atıklar hangi ülkelerden ithal edilmektedir?

-Son 3 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi gümrük kapısından hangi, atıklar gelmektedir?  Bu plastik atıklar hangi şehirlere gitmektedir?

-Söz konusu plastik atıkların takibi yapılmakta mıdır? Nasıl yapılmaktadır?

-Plastik atıkların ne kadarı geri dönüştürülmektedir? Geri dönüştürme işleminin takibi yapılmakta mıdır?

-Şimdiye kadar Türkiye’ye alınmadan geri gönderilen atık var mıdır? Bu atıkları hangi firmalar ithal etmektedir?

-Ülkeye zararlı atık soktuğu için herhangi bir firmaya cezai işlem uygulanmış mıdır?

-Adana’da, Bakanlığınız tarafından kimyasal kirleticilere yönelik herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Bu araştırmanın sonuçları ne olmuştur?

-Adana’da yasa dışı bir şekilde çevreye plastik atık döken ve yakanlar belirlenmiş midir? Bu firma ve kişilere yönelik herhangi işlem yapılmış mıdır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ahırlar kedilere kaldı

Ahırlar kedilere kaldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık