Ana Sayfa Gündem Adana Bağlama Dörtlüsü, Kazakistan’dan ödülle döndü

Adana Bağlama Dörtlüsü, Kazakistan’dan ödülle döndü

Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Kazakistan’ın bağımsızlık kutlamalarına damga vurdu.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2016 Çarşamba 16:03
Adana Bağlama Dörtlüsü, Kazakistan’dan ödülle döndü

Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Bağlama Dörtlüsü, Kazakistan’ın bağımsızlık kutlamalarında Adana’yı temsil etti. Jubanov Baharı 2016’da performans sergileyen Bağlama Dörtlüsü, festivalde jüri özel ödülünü kazandı.


Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı sanatçılarının oluşturduğu Bağlama Dörtlüsü, Kazakistan’ın bağımsızlığının 25’inci yıldönümü ile Kazak Bestekar Ahmet Jubanov’un doğumunun 110’uncu yılı nedeniyle organize edilen Jubanov Baharı 2016 Festivali’ne katıldı. Eser Kurt, Yunus Sonay, Serkan Yontar ve Halil Yıldırım’dan oluşan Bağlama Dörtlüsü ile ritimde eşlik eden Mustafa Turcan, Kazakistan’da Adana ve Anadolu ezgileri estirdi. 22-23 Nisan tarihleri arasındaki görkemli festivalde Bağlama Dörtlüsü, jüri özel ödülüne layık görüldü.  Bağlama Dörtlüsü, para ödülü olarak verilen 50 bin tengeyi Kazak çocukların eğitimi için bağışladı.


ÖDÜLÜ BAŞKAN SÖZLܒYE SUNDULAR


Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Şube Müdürü İsmail Dikilitaş ile bağlama sanatçıları, kazandıkları ödülle birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti. İsmail Dikilitaş, jüri özel ödülünü Başkan Sözlü’ye sunup, Kazakistan’a özgü sazlardan “Kılkumuz” hediye etti.


Başkan Sözlü, Türkiye ve Adana’yı Kazakistan’da en güzel şekilde temsil eden Bağlama Dörtlüsü’nü kutlayıp, başarılarının devamını diledi.


“KARDEŞ HALKLARIZ”


Türkiye ile Kazakistan’ın derin bir ortak tarihi paylaşan, akraba ve kardeş halklar olduğunu vurgulayan Başkan Sözlü “Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kutluyorum. İki kardeş ülke arasında kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliğinin artarak sürmesini diliyorum” dedi.


Konservatuvar Şube Müdürü İsmail Dikilitaş ise Başkan Sözlü’nün her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduğunu vurgulayıp, “Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı, sanatsal faaliyetleri, yetiştirdiği sanatçı adayları ile diğer belediyelerin örnek aldığı konservatuvar haline geldi. Kazakistan’da da ülkemizi Adana’yı en iyi şekilde temsil etmenin gururunu, mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çam ağaçlarını kesiyorlar

Çam ağaçlarını kesiyorlar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık