Ana Sayfa Gündem Adana Ceza İnfaz Kurumu'ndaki olay

Adana Ceza İnfaz Kurumu'ndaki olay

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 11.04.2016 günü hükümlüler Ahmet Suphi Altındöken ve Necmettin Altındöken’in silahlı saldırıya uğraması olayı ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2016 Perşembe 14:23
Adana Ceza İnfaz Kurumu'ndaki olay

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 11.04.2016 günü hükümözlüler Ahmet Suphi Altındöken ve Necmettin Altındöken’in silahlı saldırıya uğraması olayı ile ilgili olarak alınan ifadeler, toplanan deliller ile detaylı bir şekilde yapılan araştırma ve inceleme sonucunda;

Olayın ceza infaz kurumunun B bloğunda bulunan hükümlü G.A. ve tutuklu F.Y.’nin spor salonuna götürüldüğü sırada gerçekleştiği, G.A.’nın, daha önce üzerine sakladığı silahı çıkarıp iki personeli spor salonu giriş koridoruna kapattığı, koşarak maktul Ahmet Suphi Altındöken’in odasının olduğu koridora yöneldiği ve koridorun sonunda bulunan odanın mazgalından ateş etmek suretiyle her iki hükümözlüyü yaraladığı anlaşılmıştır.

Olayı haber alan ceza infaz kurumu ani müdahale ekibinin, eylemden yaklaşık 4 dakika sonra olayda kullanılan silahı hükümlü G.A.’dan alarak şahsı etkisiz hale getirdiği, yaralı Ahmet Suphi Altındöken ile Necmettin Altındöken’in vakit kaybetmeksizin ilk olarak ceza infaz kurumundaki revire, ardından da görevliler tarafından olay yerine çağrılan 112 Acil Servis görevlilerince hastaneye sevklerinin sağlandığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla yaralıların uzun süre odada beklediği ve saldırıyı gerçekleştiren hükümlünün maktulün bulunduğu odaya girdiği şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Olayı gerçekleştiren, azmettiren, olayda kullanılan silahın ceza infaz kurumuna sokulmasında yardımcı olduğu belirlenen, suç grubu olarak eyleme destek veren 1’i infaz koruma memuru olmak üzere 6 şüpheli, ‘Tasarlayarak öldürme’ ve ‘Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçlarından sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanmıştır.

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığımızca 1 müfettiş ve 2 cezaevi kontrolörü görevlendirilmiş olup, Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca da olaya ilişkin yürütülen adli soruşturma çok yönlü olarak titizlikle sürdürülmektedir. Olayla ilgili olarak adli ve idari yönden başlatılan soruşturmanın selameti bakımından, görevlerinin başında kalmaları sakıncalı görüldüğünden ceza infaz kurumu müdürü ve ikinci müdürü tedbiren görevden uzaklaştırılmış, 3 personel de olayda kusur ve etkileri olduğu değerlendirildiğinden açığa alınmıştır. İdari olarak ayrıca eyleme doğrudan katılanlar dışında, ihmali bulunanlar hakkında da detaylı inceleme ve soruşturma devam etmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık