Ana Sayfa Ekonomi Adana ekonomisi 97 kadın girişimci kazandı

Adana ekonomisi 97 kadın girişimci kazandı

Adana Ticaret Odası (ATO), Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) işbirliğiyle gerçekleştirilen, “Adanalı Kadınlar Mesleki ve Girişimcilik Eğitimi Alıyor; Kadın Girişimciler Kurumsallaşıyor” adlı proje kapsamında uygulamalı girişimcilik ve mikro işletme eğitimini başarıyla tamamlayan 97 kadın girişimciye sertifikaları dağıtıldı. Proje kapsamında ayrıca tasarımcılık eğitimi alarak meslek edinen 45 kadına da belgeleri verildi.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2013 Pazar 12:28
Adana ekonomisi 97 kadın girişimci kazandı

ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika töreninde konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, İŞKAD işbirliği ile yürütülen Çukurova Kalkınma Ajansı destekli, “Adanalı Kadınlar Mesleki ve Girişimcilik Eğitimi Alıyor; Kadın Girişimciler Kurumsallaşıyor” Projesi kapsamında düzenlenen, “Uygulamalı Girişimcilik, Mikro İşletme ve Tasarım Eğitimleri” ile kadınların ekonomiye katkılarının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Açılışı 2 Ekim tarihinde yapılan, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” kapsamında bugüne kadar beş grup eğitimin tamamlandığını ve 97 kadın girişimci adayının belge almaya hak kazandığını, “Bilgisayarlı Grafik Tasarım Eğitimleri” ile de 45 kadına eğitim verilerek meslek sahibi olmalarının sağlandığını vurgulayan Menevşe, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Proje tamamlandığında, 250 kadınımız girişimci adayı, 90 kadınımız Bilgisayarlı Grafik Tasarımcısı olacak; 90 kadınımıza ise hali hazırda yürütmekte olduğu işleri geliştirmek adına eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiş olacaktır. Adana Ticaret Odası olarak, bölge iş dünyasını temsil edecek kadın girişimcilerimizi işletmelerini sağlam temeller üzerine inşa etmeleri için, ücretsiz düzenlenen bu eğitimlerle desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Umuyorum ki bu eğitimleri alan kadınlarımız hem kendi işletmelerini kuracak; hem de işletmelerinde istihdam yaratarak İlimizin işsizlik problemine de çözüm sağlama yolunda katkı sağlayacaklardır. Odamızın, başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerine gerek meslek edindirme gerekse sürdürmekte oldukları işlerini geliştirmeye yönelik eğitimler verme konusunda destek olmaya devam edeceğiz.”

İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen de, Türkiye’nin şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu ve 10 yıl sonra ilk 10’a girmeyi hedeflediğini belirterek, “Nüfusunun yarısını oluşturan kadınların ekonomiye kazandırılmadığı bir Türkiye’nin bu hedefe ulaşabilmesi hiç kuşkusuz mümkün değildir. O nedenle, kadın girişimciliğine ağırlık verilmesi gerekiyor. -Adanalı Kadınlar Mesleki ve Girişimcilik Eğitimi Alıyor; Kadın Girişimciler Kurumsallaşıyor Projesi- ile 92 kadını daha ekonomiye kazandırdık. Ancak bu projeleri ve eğitimleri artırarak ekonomik hedeflere ulaşabiliriz” diye konuştu.

KOSGEB Adana Hizmet Merkezi Müdürü Hamit Sucu da iki türlü girişimcilik olduğuna işaret ederek, “Bunlardan birisi sermaye, diğeri de akla dayalı. Burada gerçekleşen eğitim tamamen akla dayalı. Siz girişimci kadınlarımıza bir işletmeyi nasıl kuracağınızdan, nasıl kurumsal hale getirebileceğine ilişkin tüm ayrıntılar anlatıldı. Sizlerin ekonomiye katılımı önce size, ardından da kentimize istihdam ve katma değer olarak dönecektir” dedi.

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Atila Menevşe, Yönetim Kurulu Üyeleri M. Emin Yumuşak, Cevdet Şeker, KOSGEB Adana Hizmet Merkezi Müdürü Hamit Sucu, İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen ve ATO Genel Sekreteri Ahmet Nevruz tarafından katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık