Ana Sayfa Yaşam Adana-Mersin imece köprüsü

Adana-Mersin imece köprüsü

Adana ile Mersin arasında kurulan imece köprüsü sayesinde Kazanlı Beldesi’ndeki ortaokulun çevre düzenlemesi yapıldı, yanındaki türbe yenilendi.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2018 Cumartesi 04:18
Adana-Mersin imece köprüsü

Unutulmaya yüz tutmuş imece geleneği Mersin'in Kazanlı Beldesi'nde yeniden hayat buldu. Farklı mesleklerdeki yüzlerce insan bir ortaokulun çevre düzenlemesini yaptı, duvarlarını sıva yapıp boyadı. Ayrıca yan tarafta bulunan ve virane görünümde olan bir türbe de yenilenerek, yanına taziye evi, kurban kesim alanları ve mesire alanı yapıldı.

Mersin'in Merkez Akdeniz İlçesine bağlı Kazanlı Beldesi'nde bulunan ortaokul ile türbe köylülerin işbirliği ile yenilendi. Aralarında doktor, işadamı, esnaf, çiftçi ve gençlerin bulunduğu yüzlerce insan Adanalı hayırsever Mehmet Güven'in çağrısı ve öncülüğünde ellerinde küreklerle gönüllü çalışarak türbe ve okul çevresini kısa süre içinde adeta yepyeni bir görünüme kavuşturdu. 
"İMECE ÇAĞRISI, GÖNÜL BİRLİĞİNE DÖNDÜ"
Yıllardır virane görünümde olan Kazanlı Mahallesi'ndeki Yusuf Reyhani Hoca Türbesi ve çevresinin yenilenmesi için mahalle sakinleri uzun uğraş vererek belirli bir noktaya getirdikten sonra tıkandı.  Yusuf Reyhani Hoca Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kazanlı Hürriyet Mahallesi Muhtarı Orhan Derin konuyu Adana’da yaşayan Hayırsever Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven'e taşıdı. Mevcut alanların yenilenmesi için gün belirlendi ve çevre sakinlerine çağrı yapıldı. Tadilat günü geldiğinde aralarında doktor, işadamı, esnaf, çiftçi ve gençlerin bulunduğu yüzlerce insan bir anda çalışmaya başlayarak, türbeyi yenileyip çevresine taziye evi, kurban kesim alanları ve mesire alanları yaptı.  Kısa süre içinde yenilenen türbe ve çevresi yapılan yeşillendirme ve düzenlemenin ardından mükemmel bir görünüme kavuştu.
"AMCA BİZİM OKULU DA YAPAR MISINIZ ?"
Yüzlerce kişinin çalışma yaptığı alanın karşısında bulunan Kazanlı Belediyesi Ortaokulu öğrencilerinden bir kısmı  Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven'in yanına gelerek  "Amca bizim okulu da yapar mısınız ?" diye talepte bulununca imeceyi gönül birliğine dönüştüren yüzlerce kişi aynı anda okul içinde de çalışmaya başladı. Kısa süre içinde okulun kaldırım taşları boyandı, ağaçlar budandı çevre düzenlemesi yapıldı ve istinad duvarının sıvası yapılarak yeniden boyandı. Okul bahçesi de saatler içinde yepyeni bir görünüme kavuştu. 
"HERKES KAZANIR ANCAK HARCAYAMAZ"

İnsanları paylaştıkça huzur bulacağını belirten Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven, ortaya konulan gönül birliğinin örnek olması gerektiğini söyledi. Güven, "Herkes para kazanabilir ancak önemli olan harcamasını bilmektir. Ben ömrümü hayır işlerine vakfettim. Bu şekilde mutlu ve huzurlu oluyorum. Bunların karşılığında ne siyasi ne de ticari bir beklentim yok. İmece geleneğinin yaşama geçirilmesi, Atatürkçü, milletini ve devletini seven gençlerin yetişmesi beni mutlu ediyor" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Güneyin turuncu, kadınların umudu

Güneyin turuncu, kadınların umudu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık