Ana Sayfa Siyaset Adana'da Alevilerden MHP'ye büyük katılım

Adana'da Alevilerden MHP'ye büyük katılım

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdalısı Alevi inancını temsil eden vatandaşlar, milli birlik ve bütünlüğün çimentosu ve son kalesi Milliyetçi Hareket Partisi’ne katıldılar.

Giriş Tarihi: 27 Ocak 2014 Pazartesi 15:05
Adana'da Alevilerden MHP'ye büyük katılım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Bin Yıllık Kardeşliği Yaşa ve Yaşat” şeklinde ortaya koyduğu düşünce olgusunun toplumun değişik katmanlarıyla buluşması anlamında Adana’da başlatılan “Kardeşlik Ateşi” organizasyonu, İnci Otelinde gerçekleştirildi. Alevi kanaat önderlerinden MHP Genel Başkan Danışmanlarından Ali Şer Dede’nin de katkılarıyla Adana’da Alevi ailelerin topluca katılımı için İnci Oteli’nde tören düzenledi. Tören, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

İZGİOĞLU: BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAZ

MHP Genel Başkan Danışmanlarından Alevi kanaat önderlerinden Ali Şar Dede’nin şiirle süslenmiş konuşmasından sonra kürsüye çıkan MHP Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, siyasi iktidarla PKK’nın kol kola girerek yürütülen yıkım sürecinin mutlaka durdurulması gerektiğini ifade etti. İzgioğlu “Onun için önümüzdeki seçim cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimidir. Bu seçim Türk milletinin kader seçimidir. Onun için biz, herkesi bir ve eşit gören bir anlayışın temsilcileri olarak ‘Bu bayrak, bu vatan benim’ diyen herkesi yol arkadaşı kabul ettik, aynı çatı altında buluşmaya davet ettik. Bugün bu halkanın genişlediğine şahit oluyoruz. Biz bir ve beraber oldukça hiçbir güç bizim birliğimizi bozamayacaktır” dedi.

VARLI: 30 MART AKP’DEN KURTULMAK İÇİN ALTIN FIRSAT

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı da, 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren AKP hükümetinin kendisiyle ilgili ortaya saçılan yolsuzluk, rüşvet, talan gibi belgeli savcılık iddialarını yalanlamaya çalıştığını hatırlattı ve “Ama ne yaparlarsa yapsınlar insanların vicdanlarında asla aklanmayacaklardır. 30 Mart ise bu zihniyetten kurtulmak için altın fırsat olacaktır” diye konuştu.

BAŞKAN SÖZLÜ, “MHP İLE ALEVİLERİN ARASINA SET ÇEKME YARIŞI, ÇABASI VAR”

MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü törendeki konuşmasında, Alevi inancına mensup kitlelerin bazı siyasi anlayışlar tarafından istismar edildiğini, arka bahçeleri olarak görülmeye çalışıldığını ve aynı zamanda bu kitle ile MHP arasına uzun süredir set çekilme çabası verildiğini vurguladı. Sözlü “Oysa bu kitlelerin içinde, kadim ülkücü dostlarımız, arkadaşlarımız var. MHP herkesi temsil etme noktasında Türkiye’nin partisi olma hedefine koşarken MHP ile Alevilerin arasına set çekme yarışı, çabası var. MHP böyle bir ayrımı kabul etmezken, insan sevgisi ile öne çıkan, temelinde  insan olan, ‘incinsen de incitme’ diyen bir anlayışın temsilcileri elbette MHP’lileri incitemez” ifadesini kullandı.

BU TÖREN BİR BAŞLANGIÇ

Bu toplantının iki büyük kitle arasında örülmeye çalışılan duvarları yıkmak için ve siyaseti, geleceği birlikte inşa etmek için önemli bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Sözlü “Başbuğumuz Alparslan Türkeş’ten bu yana ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli siyaseti hep bütünleştirici milliyetçilik temeline oturtmuşlardır. Kimsenin kanına, kimliğine göre milliyetçiliğin yapıldığını hiçbir ağabeyimizden, büyüğümüzden işitmedik. Dolayısıyla herkesi kucaklayan bu anlayış dün olduğu gibi yarın da Allah’ın izniyle devam edecektir” şeklinde konuştu.

SÖZLÜ: BİZ NEDEN ORALARDA YOKUZ, DEDİM

Kendisinin Alevi Bektaşi Derneğinin Ceyhan’da Cem Evlerine gittiğini, her konuda onlara yardımcı olmanın gayretini verdiklerini, Adana’da bu derneği ziyarete ettiğini söyleyen Sözlü, Cem evlerinde bir tarafta Hazreti Ali’yi temsil eden resimleri, diğer tarafta Türk Bayrağını, Atatürk’ün fotoğraflarını ve bir tarafta da Hacı Bektaşi Veli’nin tablolarını, resimlerini gördüğünü belirterek, “Bunların, bu değerlerin olduğu bu yerlerde biz niçin yokuz demişimdir. Bu değerlerin olduğu ve yüceltildiği yerlerde bizler de olmak zorundayız.” diye konuştu.

MHP merkez ilçe başkanlarının da hazır bulunduğu ve MHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Abdullah Çalışkan ve MHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Ali Uğur Akbaş’ın da birer konuşma yaptığı tören sonunda MHP’ye katılan Adana’nın en geniş ailelerinden yüzlerce ismi temsilen Mehmet Ali Boğa ve Gülşah Boğa’ya ve diğer isimlere üç hilal rozeti takıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avcı, “Kapımız, gönlümüz herkese açık!”

Avcı, “Kapımız, gönlümüz herkese açık!”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık