Ana Sayfa Gündem Adana’da Banu Avar ve "Millî İrade" rüzgârı

Adana’da Banu Avar ve "Millî İrade" rüzgârı

Millî İrade Bildirisi imzacısı ve yazarlarından Gazeteci Yazar Banu Avar, 18 Ocak Cumartesi 7. Çukurova Kitap Fuarı, 19 Ocak Pazar günü ise Aydınlar Ocağı davetlisi olarak “Millî İrade”yi anlatmak için Adana’daydı.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2014 Pazartesi 14:41
Adana’da Banu Avar ve

Bir süre önce şehit yakınları, Yörük örgütleri ve demokratik kitle ve meslek örgütleri başta olmak üzere duyarlı vatandaşlar, milliiradebildirisi.org adresindeki internet sitesinde yer alan Milli İrade Bildirisi'ni imzalamıştı.

Millî İrade Bildirisi imzacısı ve yazarlarından Gazeteci Yazar Banu Avar, 18 Ocak Cumartesi 7. Çukurova Kitap Fuarı, 19 Ocak Pazar günü ise Aydınlar Ocağı davetlisi olarak “Millî İrade”yi anlatmak için Adana Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'ndaydı.

Millî İrade Bildirisi yazarlarından Sedat Şenermen, Çağdaş Bayraktar ve Şehit yakınlarının da katıldığı etkinliklere hemen her kesimden insanın yoğun ilgi ve katılım sağlaması ve de konferansa dinleyici olarak gelenlerin fikirlerine geniş zaman ayrılması, etkinliklerin konferanstan ziyade kongre havasında geçmesini sağladı.

1918 Yılında Mustafa Kemal ve Adana eşrafının bıraktığı yerden bayrağı devralan Millî İrade Bildirisi yazar ve imzacılarının ortak kaygılarda birleşip, “ne yapabiliriz?” sorusuna beraber yanıt araması, Kurtuluş Savaşını yapan ve kazanan ruhun yeniden vücut bulmaya başladığının en somut göstergesiydi.

1920’lerin Birinci Meclisi hissiyatıyla hareket eden insanların farklı düşüncelerden olmalarına rağmen aynı “çatı” altında toplanmaya başlaması ve bundan daha da önemlisi kenetlenmeye başlaması, iki gün sonunda orada bulunan herkesin yüzünde tebessüm yarattı.

 


Birileri endişelenebilir, çünkü Türk Milleti uyanıyor!

Türk Milleti bu kez daha tecrübeli, bilinçli. Üstelik Anadolu’yu gezmeden masabaşından yorumlar yapanların tezlerinin aksine çok fazla duyarlı.

Farklı düşüncelerden insanların orada olmasından ziyade farklı düşünceden olan oluşum ve derneklerin temsilcilerinin aktif katılım sağlaması ise dikkat çeken en önemli unsurlardan biriydi.

Söz alan bir çok etkinlik katılımcısının kendi imkanları dahilinde yaptığını anlatması, kişilerde oluşan “ben tek başına mücadele ediyorum” düşüncesini çürüttüğü gibi, kişilere “aynı cephenin farklı siperlerinde mücadele ediyor” hissiyatını perçinledi.

Her kesimin kendisinden olana kendisini anlattığı etkinliklerin aksine Millî İrade, farklı insanların farklılıklardan ziyade ortaklıklarımızı öne çıkarması açısından farkındalığını yaratmaya devam ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık