Ana Sayfa Gündem Adana'da “Halkoyunları’nın Dünü, Bugünü” paneli

Adana'da “Halkoyunları’nın Dünü, Bugünü” paneli

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, örf, adet ve gelenekleri yaşatmak için özveriyle çaba gösteren halkoyunları ailesine kapısının 24 saat açık olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2014 Çarşamba 12:31
Adana'da “Halkoyunları’nın Dünü, Bugünü” paneli

Hadi, Menderes Spor Salonu toplantı odasında gerçekleştirilen “Adana’da Halkoyunları’nın Dünü, Bugünü” konulu panelde yaptığı konuşmada, gençlik dönemlerinde atletizm sporuyla yakından ilgilendiğini ve milli takımlara kadar yükseldiğini, çeşitli spor dallarının yanı sıra fırsat buldukça halkoyunları çalışmalarına da katıldığını söyledi.

“Spor yapanların teri şerbet, kokusu ise parfüm” diyen Hadi, yaklaşık 30 yıldır çeşitli illerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak görev yaptığını, halkoyunları ailesine sürekli destek verdiğini anlattı.

Panelde konularında uzman konuşmacıların anlattıklarının kayıt altına alınarak bundan daha verimli yararlanılmasını isteyen Hadi, şöyle devam etti:

“Örf, adet ve gelenekleri yaşatmak için özveriyle çaba gösteren halkoyunları ailesine kapım 24 saat açık. Gelenek ve kültürlerini yaşatmayan ülkeler gelecekte sorun ve sıkıntılar yaşarlar. Kültürümüze sahip çıkan, yaşatan halkoyunları ailesine başta tesis olmak üzere, malzeme ve diğer konularda her zaman desteğimizi sürdüreceğiz. Kurumda tüm çalışanlarla gençliğin hizmetindeyiz. Özellikle halkoyunlarının, müziği, giysileri ile diğer sporlardan farklı yeri var. Panelin çok yararlı geçeceğine inanıyorum. Özellikle halkoyunlarının mutfağından gelen duayen ustaların konuşmalarının, gelecek nesillere aktarılması için kayıt altına alınması gerektiğine inanıyorum .”

-“GEÇMİŞ YILLARDA HALKOYUNLARINDA YETERLİ YAZILI KAYNAK YOKTU”-

Panelde konuşan Türkiye Halkoyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Kamuran Avşar,  günümüzde halkoyunu yapan gençlerin şanslı olduklarını belirterek, “Geçmiş yıllarda halkoyunlarında yeteri  kadar yazılı kaynak yoktu. Buna rağmen kısıtlı olanaklarla ve zor koşullarda Adana takımlarını finallere kadar taşıdık. Özellikle kız sporculara denge çalışmaları, kros ve halter çalıştırarak halkoyunlarına hazırladık” dedi.

Günümüzde, eğitmenlerin yarışmaları kazanmak için kolayı seçtiklerini, zoru ve imkansızlığı yakalamanın daha anlamlı olduğunu ifade eden Avşar, şöyle devam etti:

“Babadan oğula, usta-çırak yöntemiyle öğrenilen Atadan yadigar halkoyunlarını gelecek nesillere taşımalıyız. Milletlerin bağımsız kalması için kültürlerine sahip çıkması gerekir. Halkoyunlarına hizmet edenler öğrencilerine doğru bilgiler vermelidirler. Yanlış öğretilen halkoyunları gelecekte sıkıntı yaratır. Kolay başarı çabuk unutulur. Önemli olan zor başarıyı elde etmektir. Adana’da iyi bir potansiyel var. Halkoyunlarında Adana’nın varlığını hissettirmeliyiz.”

-ÖZÇELİK: “ÜLKE GENELİNDE HALKOYUNLARINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR”-

Halkoyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ali Özçelik, ülke genelinde halkoyunu çalışmalarında önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek, bunun yansımalarının Adana’da da görüldüğünü, okul ve derneklerin hedef büyütmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Adana’da halkoyunlarında geçmiş yıllarda üvey evlat muamelesi gördüklerini, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi sayesinde dinamizm kazandığını, geliştiğini ve yaygınlaştığını belirten Özçelik, bu gibi toplantıların devam edeceğini , hizmeti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Panelde, Ulusal Hakemler Ali Erişik, Sedat Başeğmez, Adnan Erenler ve Halkoyunları Federasyonu Teknik Kurul Üyesi Rıza Görkem de halkoyunlarındaki gelişmeler hakkında bilgi aktardılar.

Toplantıya, Halkoyunları Federasyonu İl Temsilcisi Mehmet Sert ve kentte görev yapan eğitmen ile hakemler katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Altın Koza Film Festivali jürisi belli oldu

Altın Koza Film Festivali jürisi belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık