Ana Sayfa Spor Adana'da sporda 2013 yılının ardından

Adana'da sporda 2013 yılının ardından

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, 2013 yılını ulusal ve uluslararası yüzlerce etkinlikle hareketli ve verimli geçirdiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2014 Çarşamba 12:46
Adana'da sporda 2013 yılının ardından

Hadi, kentte kazandırdıkları yeni tesislerle her yaş grubuna spor yaptırmayı hedeflediklerini, 51 branşta ikisi profesyonel 315 spor kulübü ile okullardan toplam 120 bin 723 lisanslı sporcuya sahip olduklarını, her geçen yıl bu sayının artığını, kulüplere tesislerin yanı sıra ulaşım ve spor malzemeleri konusunda destek olduklarını kaydetti.

-“42 YIL ARADAN SONRA AKDENİZ OYUNLARI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTIK”

Türkiye’nin ilk kez 1971 yılında İzmir’de gerçekleştirdiği Akdeniz Oyunları’nın 42 yıl sonra Mersin’e verilmesi nedeniyle hentbol, kano ve kürek branşının Adana’da gerçekleştiğini ifade eden Hadi, şöyle devam etti:

“2013 yılını ulusal ve uluslararası yüzlerce etkinlikle hareketli ve verimli geçirdik. Başta Akdeniz Oyunları olmak üzere Türk ve yabancı 600 sporcunun katıldığı 5 Ocak Uluslararası Yarı Maratonu, 12 ülkeden 225 sporcunun katıldığı Tekerlekli Sandalye Gençler  Dünya Basketbol Şampiyonası, 55 üniversiteden 5 bin öğrencinin katıldığı Üniversitelerarası Koç-Fest Spor Oyunları, Türkiye-İngiltere Kadın Futbol (A) Milli Takımı FİFA Kadınlar Dünya Kupası Elemeleri, Türkiye-Kuzey İrlanda Erkekler Futbol (A) Milli Takımı Özel müsabakasından tam not aldık.  Ayrıca, Bedensel Engelliler Türkiye Atletizm Şampiyonası, Türkiye Bisiklet Yol Yarışı, Masa Tenisi, Halkoyunları ve Hentbol Türkiye Şampiyonaları organizasyonları gerçekleştirdik.”

Atıl durumda bulunan Seyhan Baraj Gölü’ne Türkiye’de ilk kez “Albano Sistem Kano ve Kürek Parkuru” kazandırarak, değişik illerden 600 sporcunun eğitim göreceğini hatırlatan Hadi, Akdeniz Oyunları sayesinde tamamen yenilenen tesislerin Türkiye Olimpiyatlara Hazırlama Merkezi (TOHM) seçilmesinin sağlandığını ifade etti.

-“VALİ COŞ’TAN 71 AMATÖR SPOR KULÜBÜNE MALZEME YARDIMI”-

Vali Hüseyin Avni Coş’un spora ayrı bir önem verdiğinin altını çizen Hadi, geçtiğimiz aylarda Vali Coş’un şampiyon olan kulüplere kupa dağıttığını, ayrıca aynı etkinlikte 71 kulübe içlerinde eşofman, spor ayakkabısı, tozluk, şort ve forma bulunan spor malzemeleri dağıttığını belirtti.

-“ULUSLARARASI MÜSABAKALARDA KENTİMİZİN SESİNİ DUYURAN  SPORCULAR”-

Adana’dan farklı branşlarda 2013 yılında 30 kadar sporcunun Türkiye genelinde madalya kazandığını ifade eden Hadi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uluslararası müsabakalarda kentimizin yüzünü güldüren ve sesini duyuran sporcularımızı her koşulda destekliyoruz.  Tekvando da Nafia Kuş, Emine Akış, Sevilay Karakılçık, MuayThai de Özlem Şan, Wushu Aydın Yıkılmaz, Göknur Yaşın Dündar, Kürek de Mehmet Kocur Avrupa birincisi olmuşlardır. MuayThai de Hayri Doğan Hozanlı ile Bengisu Aytekin, Kick Boks da Hüseyin Dündar, Dünya birincisi olarak bayrağımızı göndere çektirmiş ve İstiklal Marşı’mızı söyletmişlerdir.”

-“YEREL YÖNETİCİLERLE KOORDİNELİ EKİP ÇALIŞMASIYLA BAŞARIYI SAĞLADIK”

Hadi, tüm çalışmalarda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Vali Hüseyin Avni Coş’tan büyük destek gördüğünü belirterek, “Yerel yöneticiler, sporun taban birlikleri, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF), Hakem ve antrenör dernekleri ile koordineli ekip çalışmasıyla başarıyı sağladık. Ayrıca, özellikle ‘Albano Kano ve Kürek Parkuru’ sayesinde Adana’nın Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi (TOHM) seçilmesinin ardından projeye destek veren, sporcuların beslenme ve konaklama soruna katkı sağlayan ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Kano Başantrenörü Tolga Çelik, Kürek Başantrenörü Harun Tosun’a teşekkür ederim” dedi.

-“OKUL SPORLARI İÇİN 4 KİŞİLİK BİRİM OLUŞTURULDU”-

Adana ve ilçelerinde okul sporlarının daha çağdaş gerçekleşmesi için, Spordan Sorumlu Milli Eğitim Şube Müdürü Hamit Şentürk,  Okul Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Kamil Dikici ile koordineli çalışarak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde 4 kişilik birim oluşturduklarını anımsatan Hadi, “Sporun altyapısı olarak gördüğümüz okul sporlarını çok önemsiyoruz.  Spor Uzmanı Nida Kaya gözetiminde 4 kişilik birim oluşturduk.2013 yılında okul sporlarına bin 328 okul katıldı.  Farklı branşlarda bin 936 müsabaka gerçekleştirildi. Müsabakalara 4 bin 539 kız toplam 14 bin 559 öğrenci mücadele edecek. Bu öğrencilerin tüm lisans işlemleri, müsabaka eşleşmeleri, tesis, ödül ve tüm sorunlarını en iyi şekilde çözümlüyoruz” diye konuştu.

-“ATLETİZM KAMP EĞİTİM MERKEZİ MİLLİ TAKIMLARIN GÖZDESİ OLDU”-

Jimnastik, fitness ve kondisyon salonu, saunası,doping, sağlık odası, engelli tuvaleti, 155 kişi kapasiteli konferans salonu, yemekhanesi, 18 odası ve 35 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel konforunda oluşturdukları  Yüreğir İlçesi Serinevler Atletizm Kamp Eğitim Merkezi’nde şimdiye kadar 20 kadar Türk ve yabancı milli takımların konakladığının altını çizen Hadi,merkezi spor kulüplerinin de hizmetine açtıklarını, kurs, toplantı, panel ve seminerlerin gerçekleştiğini söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi’nin 22 bin üyesinin bulunduğunu belirten Hadi, Merkezin Müdürü Senem Açıkgöz’ün de çabalarıyla üyelerin boş zamanlarını spor, sanat, müzik, halkoyunları, satranç, yabancı dil, ebru ve el sanatları gibi eğitimle kendilerini geliştirdiklerini dile getirdi.

-“ÇALIŞANLARA HİZMET İÇİ EĞİTİM”-

353 personel ile periyodik aralıklarla “Hizmet içi Eğitim Çalışmaları” gerçekleştirdiklerini anlatan Hadi, bu çalışmalar sayesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının kendilerini geliştirdiklerini ve hizmet almaya gelen spor ailesinin spor kültürü ve bilincinin artırılması yönünde önemli yararlar sağlandığını ifade etti.

Spor Genel Müdürlüğü’nün önemli organizasyonlarda Adana’yı tercih ettiğini hatırlatan Hadi, “Bize güvenenleri asla mahcup etmeyiz. Adana’da organizasyon konusunda olimpik ölçülerde tesislerin yanı sıra, hava koşullarının iyi olması ve ciddi profesyonel kadroların bulunması büyük avantaj. Hedefimiz, tüm önemli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktır” şeklinde konuştu.

Hadi, tüm çalışanların, sporcu, hakem, antrenör, kulüp yöneticileri, spor medyası ve spor ailesinin yeni yılını kutlayarak, yeni yılda başta 33 bin kişilik yeni stat, 7 bin 500 kişi kapasiteli spor salonu, 2 bin 500 kişi kapasiteli yüzme havuzu olmak üzere toplam 7 yeni tesis ile Adana’yı  güneyin “Spor Merkezi” yapacaklarını da  sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeni Stadyum bağlantı yolları açıldı

Yeni Stadyum bağlantı yolları açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık