Ana Sayfa Gündem Adanalı bayrak sevgisini tüm dünyaya gösterdi

Adanalı bayrak sevgisini tüm dünyaya gösterdi

Adanalıların 5 Ocak 1922’de dev bayrakla adana sokaklarını dolaşarak büyüksaat ile ulu cami arasına çekmeleri, 92. Kurtuluş yıldönümünde tekrar canlandırıldı.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2014 Pazartesi 16:07
Adanalı bayrak sevgisini tüm dünyaya gösterdi

1. Dünya Savaşının ardından bölgeyi ve Adana’yı işgal eden Fransızlar’ın, halkı Türk Bayrağına hasret bırakmasının acısı her 5 Ocak’ta Adanalılar tarafından çıkarılıyor. İlk olarak 5 Ocak 1922’de Fransızların Adana’dan çıkarılmasından sonra 96 metrekarelik bir bayrakla şehrin dolaşılması ve daha sonra dev Türk Bayrağının Büyüksaat’le Ulucami arasına asılmasıyla gelenekselleşen tören 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nda bir kez daha canlandırıldı.

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde Adana Büyükşehir Belediyesi önünde buluşan gaziler ve öğrenciler taşıdıkları dev bayrakla yürüyüşe geçti. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın dörtyola kadar birlikte yürüdüğü ve burada Büyüksaat’e uğurladığı kortej, taşıdıkları dev Türk Bayrağını Büyüksaat’le Ulucami arasına astı. Korteje Adana Büyükşehir Belediye Bandosu marşlarla eşlik etti.

ADANALILARIN BAYRAK SEVGİSİ ÜNLÜ ŞAİRE İLHAM OLDU

Ünlü Şair Arif Nihat Asya’nın Bayrak isimli şiirine ilham olan olayın hikayesi de 92 yıl önce Adana’da bayrak hasteriyle yanıp tutuşan Adanalıların görüntüsü olmuş. İşgal yıllarında Adanalılar bayrağa 3 yılı aşkın süre hasret kaldı. 92 yıl önce Adanalılar, 3 yıl boyunca hasret kaldıkları ve 200 kişinin taşıdığı dev Türk Bayrağına dokunmak ve taşımak için adeta yarışmışlardır. Bu manzaraya gözyaşları içinde tanık olan Arif Nihat Asya “Bayrak” şiirini Adana’da 5 Ocak günü yazmıştır. Tarihin ne acı ve manidar tesadüfüdür ki Bayrak şiirinin şairi bir 5 Ocak günü 1975’te hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Ay yıldızlı bayrağımız bizim şerefimizdir. Bayrak herkes için kutsaldır ama Adanalılar için önemi daha başkadır. Ay yıldızlı bayrağımızı 92 yıl önceki coşkuyla, taşımaya, taşıtmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık