Ana Sayfa Ekonomi ADASO: ''2014 olumlu gelişmelere odaklanılacak bir yıl olmalı''

ADASO: ''2014 olumlu gelişmelere odaklanılacak bir yıl olmalı''

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, küresel piyasaları etkileyen önemli gelişmelerin yaşandığı zorlu bir yılın geride kaldığını belirterek, “2014’ün belirsizliklere değil, olumlu gelişmelere odaklanılacak bir yıl olmasını diliyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2013 Pazar 11:26
ADASO: ''2014 olumlu gelişmelere odaklanılacak bir yıl olmalı''

2013 yılını değerlendiren ve 2014 yılı beklentilerini dile getiren ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin en önemli ihraç pazarı olan Avrupa’daki durgunluk ve finansal sıkışıklığın talepte düşüşe neden olduğunu bildirdi. Kıvanç, “Üretici ve ihracatçılarımız ise likidite sıkıntısı riski ve siyasi krizlerden etkilenmeden ihracat yapılmadık gümrük bölgesi bırakmadı, bu büyük bir başarıdır” diye konuştu.

Enflasyon, döviz kuru ve büyüme hedeflerinde yıl içerisinde revizyon yapıldığını, yıl sonu itibariyle tahminlerin üzerinde bir enflasyon oranı beklendiğini belirten Kıvanç,  hedeflerde sapmalar meydana gelebileceği endişesinin, dış etkenlerle birleştiğinde iç piyasada bir belirsizlik havası estirdiğini vurguladı.

“2014,  BELİRSİZLİKLERE DEĞİL OLUMLU GELİŞMELERE ODAKLANACAĞIMIZ YIL OLSUN”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, 2014 yılında küresel ekonomide gelişmiş ekonomilerin, gelişmekte olanlara oranla daha fazla büyümesinin tahmin edildiğini ifade etti.

Dünya nüfusunun yüzde 40’ının 2014 yılındaki seçimlerde oy kullanacağını, ülkemizde de yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin piyasaları ve yatırım kararlarını etkileyecek önemli unsurlar olarak yakından takip edileceğini vurgulayan Kıvanç, bu anlamda ülkemizin ihtiyacı olan yapısal düzenlemeleri uygulamanın zor olacağı bir yıl olacağını söyledi.

Kıvanç, “Ancak, ülkemizde ithalata olan bağımlılığın azaltılması ve yüksek katma değerli ürünlerin ihracatının artırılması yoluyla dış ticaret açığını azaltıcı, finansman kalitesini iyileştirici ve yurt içi tasarrufları artırıcı tedbirlere devam edilmesi de gerekmektedir. Bu nedenle 2014’ün belirsizliklere değil, olumlu gelişmelere odaklanacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“İHRACATI İSTİKRARLI ARTAN ADANA,  İŞSİZLİK VE   YATIRIMDA İSTENİLEN RAKAMLARA ULAŞAMIYOR”

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, son 5 yıllık dönemde Adana’nın ihracatının sürekli artış gösterdiğini belirterek, yılsonunda ihracatın yüzde 13 civarında artışla 2 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 13 oranında düşüşle 2.8 milyar dolar seviyesinde kapanmasının beklendiğini ifade etti. Kıvanç, yılsonu itibariyle ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 75 seviyesinde gerçekleşmesinin tahmin edildiğini kaydetti.

Dış ticarette yaşanan olumlu tablonun işsizlik rakamlarında görülmediğini ifade eden Kıvanç, işsizliğin arttığını ve en önemli sorunlardan birini oluşturduğunu belirtti. Kıvanç, yatırım teşvik sistemlerinden olumsuz etkilenen kentin yatırımlar konusunda istenilen rakamlara ulaşamadığını, yabancı sermayeli firma listesinde 11. sırada kendine yer bulabildiğini ifade etti.

Olumsuz tablonun Adana lehine değişmesi için yoğun çalışma süreci yaşadıklarını, başarı için birlikte hareket edilmesinin gerekliliğinin bilincinde olduklarını ifade eden Kıvanç, şöyle konuştu:

“Adana sanayicisi, firmalarının rekabet gücünün artması için orta ve yüksek teknolojili ürünler üretmesi gerektiğinin farkındadır ve bunu yapabilecek potansiyele sahiptir. Bu farkındalık Adana’yı atağa geçirecektir. Adana’nın 2014 yılında yatırımlara yönelik teşviklerle büyük bir ivme kazanacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda hükümet yetkililerine sunduğumuz raporların ve taleplerin yerine getirilmesini umuyoruz.”

“ÜRETİM VE KATMA DEĞERİ YÜKSEK  ÜRÜN İHRACATINA YÖNELİNMELİ”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, 2023 hedeflerine ulaşılması için her yıl en az yüzde 6 büyüme ve cari açık oranını yüzde 7’nin altına düşürülmesi, üretime ve katma değeri yüksek ürün ihracatına odaklanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin çevresindeki 3 saatlik uçuş mesafesinde olan ülkelerde 9.4 trilyon dolarlık pazar bulunduğuna dikkat çeken Kıvanç, “Avrupa ülkeleri yavaş yavaş da olsa resesyondan çıkmakta; bu da orta ve yüksek teknoloji ürün ihraç edebileceğimiz AB pazarına yeniden yüzde 40’ların üzerinde ihracat yapılabileceğine işaret etmektedir. Şimdiden yeni yıla dönük yatırım ve hazırlıklarımızı bu yönde gerçekleştirmeliyiz. Çünkü Avrupa bizler için her zaman önemli bir pazar olmaya devam edecektir” dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık