Ana Sayfa Ekonomi ADASO’da dış ticaret bilgilendirme semineri

ADASO’da dış ticaret bilgilendirme semineri

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, ülke ve kent ihracatının artırılması kapsamında KOBİ’lerin ihracata yönlendirilmesini ve devlet desteklerinden yararlanılmasını hedeflediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2015 Salı 07:53
ADASO’da dış ticaret bilgilendirme semineri

Ekonomi Bakanlığı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve Adana Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri”nin açılışında konuşan ADASO Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, Adana’nın 2 milyar dolarlık ihracat yapmasının yeterli olmadığını, kısa ve orta vadede 5 milyar dolara çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Ekonominin temel taşı olan KOBİ’lerin, küresel rekabet ortamında finansman, likidite ve haksız rekabet gibi önemli zorluklarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Şire, birçok firmanın bürokratik işlemler, bilgi eksikliği nedeniyle devlet teşviklerinden yeterince yararlanamadığını bildirdi.

Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçılara destek olma anlamında önemli çalışmalar yaptığını, dış ticaret teşvik programlarının ekonomik büyümeyi ve ihracatı destekleyecek önemli bir araç olarak tasarlandığını ifade eden Şire, şöyle konuştu:

“Dış ticarette teşvik programları ekonomik büyümeyi ve ihracatı destekleyecek önemli bir araç olarak tasarlanmıştır. 2023 hedeflerimiz kapsamında, finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının artırılması ve verimli kullanılmasının sağlanmasına hizmet eden bu bilgilendirme seminerini çok önemsiyoruz. Özellikle bu programlardan bugüne kadar yeterince faydalanamayan KOBİ düzeyindeki firmalarımızın önemli fayda sağlayacağına inanıyorum.”

İhracatta firmalara sağlanan devlet yardımlarını anlatan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Mehmet Soylu Güldalı da, Adana’nın 5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Güldalı, “Pazar, fuar, marka ve tasarım gibi desteklerle ihracata destek veriyoruz. İşbirliği içinde birlikte çalışarak 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Sedat Erdoğdu ise, döviz kazandırıcı hizmetler konusunda katılımcılara bilgi verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz “Tarımı korumazsak ‘açlık’ riski ortaya çıkar”

“Tarımı korumazsak ‘açlık’ riski ortaya çıkar”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık