Ana Sayfa Gündem Aile Hekimleri Saldırıları ve Baskıyı Kınadı

Aile Hekimleri Saldırıları ve Baskıyı Kınadı

Adana Aile Hekimleri Derneği Başkanı M.Tamer Karaarslan, Dr.Bilgin Çiftçi'ye verilen memuriyetten men kararını tanımadıklarını bildirdi. Karaarslan, ”Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına yönelik her türlü mobing ve baskıyı kınıyoruz.”dedi.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2015 Salı 18:56
Aile Hekimleri Saldırıları ve Baskıyı Kınadı

Tamer Karaarslan yazılı açıklamasında Aile Hekimliği uygulamasını, başladığından günümüze kadar yaşananları dile getirdi. Adana Aile Hekimler Derneği Başkanı Karaarslan, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Aile Hekimliği’ne geçildiği günden bu yana ülkemizin sağlık göstergeleri hızla düzelme göstermiştir. Kişiye yönelik koruyucu, tedavi edici hizmetlerdeki iyileşme hasta - hekim memnuniyeti olarak karşılık bulmuştur. 70 milyonun tamamına ulaşabilen Aile hekimleri halk ile bütünleşmiş ve topluma sağlık hizmeti alma bilinci yerleştirilmiştir.  Aile hekimleri salt sağlık sunmakla kalmayıp ülkemize binlerce Aile Sağlığı Merkezi Kazandırmıştır. Bu durum artık yön değiştirmiş Aile hekimlerinin yaptıkları ASM leri kendi eserleri gibi gösterenler siyasi rant batağına saplanmış,  mantık ve matematiğe sığmayan uygulamalarla artarda ürettikleri angaryalarla Aile hekimliği uygulamasının temellerine dinamit koymuşlardır. Aile hekimliği uygulamasını sürdürmekle kararlı olan meslektaşlarımıza sürekli yeni angaryalar ve mesnetsiz hukuk yoksunu cezalandırma yönetmelikleri ile baskı kurmaya çalışmışlardır. Uygulamanın başarısını popülist körlükle göremeyenler ASM’ leri iş görme merkezleri haline getirmeye çalışmışlar amaçlarına ulaşmak içinde Alo 184 mobing hattını kumuşlardır. Bunlarla da yetinmeyip haksız söylemleri ile de sağlık çalışanlarını halka hedef göstermişlerdir.

AİLE HEKİMLERİ TEHDİT ALTINDA

Bu gün 10 binden fazla Aile hekimi, yok edilmeye çalışılan Aile hekimliği uygulamasına sahip çıktığı için sözleşme feshi tehdidi ile karşı karşıyadır. Başarılı bir uygulamanın temel yapı taşı olan Aile Hekimleri’ nin hemen tamamı ihtar ceza puanı almış veya savunma vermiştir. Özellikle başarılı bir uygulamada bu denli çelişki dünya da tektir.  Dr. Bilgin Çiftçi ‘yede verilen memuriyetten men cezasının temelinde elbette ki yukarıda özetlediğimiz tahakküm kurma ve baskı ile sindirme gayretleridir. 
Aydın Dalama ASM 'de çalışan Dr. Bilgin Çiftçi yaklaşık 1 yıl kadar önce toplumsal olaylara karşı hassasiyet gösteren bir arkadaşı tarafından kendisine iletilen bir görsel öğeyi Facebook sayfasında paylaşmıştır. Bu öğede dönemin Başbakan'ı şu anki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filminde bir karakter olan Gollümün şaşkınlık, hayret ve yemek yeme olaylarını gösteren üç fotoğrafı yan yana gösterilmekte idi.

Bu öğeyi Dr. Bilgin Çiftçi ‘in sayfasında gören bir takipçisi Sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret edildiği iddiası ile Dr. Bilgin Çiftçi’yi Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğüne, Aydın Emniyetine ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına şikâyette bulunmuştur. İletilen şikâyet ciddiye alınarak bu kurumlar tarafından başlatılan idari soruşturmalar sonucunda Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Çiftçi’ye ihtar puan cezası vermiştir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüksek Disiplin Kurulu ise 4 ay kadar önce yaptığı yargılamada Dr. Bilgin Çiftçi'nin memuriyetten men talebini usulden reddetmiş idi. Apar topar 14 Ekim 2015 tarihinde yapılan yeniden yargılama sonucu Yüksek Disiplin Kurulu Dr. Bilgin Çiftçi'ye memuriyetten men kararı vermiştir. Bizler bu hukuksuzluğu kabul etmiyor bu talepte bulunanları ve memuriyetten men kararı verenleri kınıyoruz.

Bu dava ve karar kabul edilemez. Dr. Bilgin Çiftçi’nin yaptığı kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret değildir ve bu yaptığı Kamu görevi dışında kişisel görüşlerini paylaşmaktır. Kamusal görevi dışında icraatları mizahi bir üslupla eleştirmek, hicvetmektir. Kaldı ki bu da hepimizin anayasal hakkıdır ve demokratik toplumun da gereğidir.

Dr. Bilgin Çiftçi’ye 657 sayılı kanuna göre işlem yapıp memuriyetten men edenler,  657 sayılı kanunun ilgili maddesini bizzat ihlal edenlerdir. Dr Bilgin Çiftçi İlgili paylaşımını sosyal medya da yani hizmet verdiği kamusal alanın dışında yapmıştır. Bu karar makam sevdası uğruna zorlama karardan öte değildir. Ayrıca meslek ilkeleriyle kişisel alanları bilerek karıştıranlar yarın aynı hukuksuzluğun başlarına geleceğini unutmamalıdırlar.

Bu uygulamalar yönetiminde bulunanlar adına sağlıklı bir düşünce ve yönetim tarzı değildir. Kabul edilemez. Elbette ki bu tür uygulamaları gerçekleştirenler hukuk önünde hesap vereceklerdir.

HALKIMIZIN SAĞLIĞININ KORUYUCUSUYUZ

Bizler sağlık çalışanları olarak yönetim kademesinde olanları toplumsal ve iş ortamlarında yaptıkları baskı, şiddet ve hukuksuz uygulamalara derhal son vermeye, söylem ve uygulamalarını normalleştirmeye, Dr. Bilgin Çiftçi' ye yapılan haksız uygulamadan vazgeçmeye, tüm Aile Hekimlerine yönelik soruşturma baskılarına acilen son vermeye davet ediyoruz.

Uyariyoz.Aile Hekimlerine yönelik yapılan haksız, hukuksuz linç kampanyaları ciddi halk sağlığı sorunu olmaya adaydır. Aile Hekimler  olarak her türlü platformda halkımızın sağlığının koruyucusu olacağız”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İdlib'deki saldırıya tepki

İdlib'deki saldırıya tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık