Ana Sayfa Yaşam Ailelerin korkulu rüyası kusma ve ishal

Ailelerin korkulu rüyası kusma ve ishal

Son 1 aydır Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Kliniğine başvuru yapan hastaların üçte birini ishal ve kusma vakaları oluşturuyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 11:44
Ailelerin korkulu rüyası kusma ve ishal

Adana ve bölgesinde özellikle çocuklarda ishal ve kusma vakalarında önemli oranda artış olduğu belirtildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Bilim Dalı Uz. Dr. Tuğçe ÇELİK ve Uz. Dr. Sinem SARI GÖKAY konuyla ilgili çeşitli bilgiler vererek aileleri neler yapılması gerektiği konusunda uyardı.

Uz. Dr. Tuğçe ÇELİK ve Uz. Dr. Sinem SARI GÖKAY yaptıkları açıklamada Tüm dünyada yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalıklarının başında akut ishal geldiğini, Dünyada her yıl ortalama 1,7 milyar ishal vakası görülmekte ve beş yaşın altında ortalama 600 bin çocuk ishal nedeni ile ölmekte olduğunu ifade etti. Gökay ve Çelik, Akut ishalin çoğunlukla 0–5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan ve en sık ilk 2 yaş içerisinde çocuk ölümlerine sebep olabilen bir hastalık olduğunu dile getirerek İshale bağlı ölümlerin sıklıkla su ve mineral kaybı nedeniyle gerçekleştiğini altını çizdi.

Akut gastroenteritnedir?

 

Öncelikle hastalığın tanımının yapılması gerektiğinin altını çizen Gökay ve Çelik, Akut gastroenterit’inmide ve bağırsakların enflamasyonu (iltihabı) Olduğunu hastalıkta ise Ana bulgunun ishalle gerçekleştiğini ifade etti. Hastalığın 24 saat içinde üçten fazla, ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve daha sulu dışkılama ishal olarak tanımlandığını dile getiren Gökay ve Çelik İshalle birlikte çocuklarda bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş görülebildiğini altını çizdi.

 

Akut gastroenterite neler neden olur ve nasıl bulaşır?

Hastalığın nasıl bulaştığı konusunda da bilgi veren Gökay ve Çelik şunları dile getirdi. Mevsimsel olarak özellikle sonbahar ve kış aylarında bazı virüsler sindirim sistemini etkileyerek gastroenterite neden olmaktadır. Virüsler dışında daha az sıklıkta bakteri ve parazitler de ishal nedenlerindendir. Gastroenterit, etkeni içeren dışkı ile bulaşmış olan yiyeceklerin yenilmesi veya su-içeceklerin içilmesiyle, etkenle temas etmiş kirli ellerin ağza götürülmesi ile bulaşır.İlk 6 ayda anne sütü ile beslenmeme, biberon ve emziğin mikroplarla çabuk bulaşması,besinlerin uygun şekilde hazırlanmaması ve saklanmaması, uygun olmayan su kullanımı, kötü hijyen( özellikle kanalizasyon sisteminin bulunmaması), kişiye ait bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi bazı risk faktörleri ishal gelişimini kolaylaştırmaktadır.

Doktorumuza ne zaman başvuralım?

Çocuk 1 yaşın altındaysa, çok fazla sayıda ve miktarda dışkılıyorsa, yeterli sıvı alımı yoksa ve çocuğun su kaybı belirtileri (gözyaşı olmaması, gözlerin içe çökük olması, cildin kuru ve buruşuk olması, tükürüğün azalması) varsa, sıvı ve besin alımını engelleyen tekrarlayan kusmaları varsa, dışkıda kan gördüyseniz, idrar çıkışının belirgin azalması gibi durumlarda ve ishal süresi 2 haftayı aştıysa sağlık kuruluşlarından mutlaka yardım alınması gerektiğine vurgu yapan Gökay ve Çelik, paniklede hareket edilmemesinin altını çizdi.

İshalden nasıl korunulur?

İshal’in düzgün tedavi ve yeterli sıvı alımı/beslenme yapılamadığı takdirde ölümle sonuçlanabilen ciddi bir durum olmasına rağmen önlenebilir bir hastalık olduğunu hatırlatanGökay ve ÇelikBu nedenle çocukların beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, anne sütü almayan bebeklerde mamanın biberonla değil kaşık ile verilmesi, beklemiş-bayat yiyecek verilmemesi, sebze ve meyvelerin yenilmeden önce temiz su ile yıkanması, içme suyunun temiz olması, tuvalet temizliği, hem çocuğu besleyen kişinin hem de çocuğun el temizliğine dikkat edilmesi gibi basit önlemlerle çocuklar ishalden korunulabileceğini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çukurova'da kreş kuraları çekildi

Çukurova'da kreş kuraları çekildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık