Ana Sayfa Siyaset AK Parti Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Adana Kadın Kolları Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeniler'in yaptığı Hocalı Katliamı'nın 24'üncü yılını unutmadı, katliamda hayatını kaybedenleri rahmet ve dualarla andı.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2016 Cuma 17:17
AK Parti Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

Yüreğir Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Azerbaycan Ulusal Marşı'nın da seslendirildiği etkinlikte, Hocalı Katliamı’nı anlatan sinevizyon gösterildi. İzleyicilerin gözyaşlarına hakim olamadığı sinevizyon sunumun ardından Kura'an-ı Kerim okunurak hayatını kaybedenler için dua edildi.

'SÖZÜN BİTTİĞİ YER'

81 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen etkinlikte konuşan AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Biraz önce izlediğimiz bu görüntülerin üzerine söylenecek bir söz yok. 'Sözün bitti' denildiği yer gerçekten bu herhalde. Allah bizden sonra gelenlere böyle anılacak günleri yaşatmasın" dedi.

'KARA GECE'

AK Parti Adana İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can, Hocalı katliamının 21'inci Yüzyıl'ın eşiğinde, dünyanın gözleri önünde, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine  az rastlanır bir katliam olduğunu söyledi. Başkan Sevil Can, “Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3 bin civarı Azerbaycan Türkü bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Hocalı Katliamı’nın üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermeniler’in ve Ermeniler’e destek olan Sovyetler Birliği’nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur” şeklinde konuştu.

'SÖZDE DEĞİL, ÖZDE KARDEŞİZ'

Hocalı Katliamı'nın batılı ülkeler tarafından görmezden gelindiğini de belirten Başkan Sevil Can, “Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve iki yüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir. Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz. Hocalı’ da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in dediği gibi 'Tek millet iki devlet' olarak ilişkilerini sürdürmüştür. Bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ağca: Aktif politikayı Adana'da yapıyorum

Ağca: Aktif politikayı Adana'da yapıyorum

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık