Ana Sayfa Siyaset Akay: “Dönüşümün amacı yaşam kalitesini yükseltmek olmalı”

Akay: “Dönüşümün amacı yaşam kalitesini yükseltmek olmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, farklı türdeki kentsel çöküntü alanları için fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerine bağlı olarak uygulanabilecek farklı kentsel dönüşüm modellerinin odak noktasının, bu alanlarda yaşayan insanlar olması gerektiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2014 Pazartesi 18:02
Akay: “Dönüşümün amacı yaşam kalitesini yükseltmek olmalı”

Akay, Adana’da kentsel dönüşüm projelerinin değer artışı sağlanmayacak alanlarda ve deprem gibi nedenlerle güvenlikli olmayan bölgelerde uygulanmadığını savunarak, TOKİ aracılığı ile insanların, yurtları dışında yaşamaya zorlandığını, dönüşüm alanlarının da daha üst gelir gruplarına pazarlandığını öne sürdü.

“ÇÖKÜNTÜ ALANLARININ ÇAĞDAŞ ALANLARA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ”

Kentsel dönüşümün, “kent dokusunda çeşitli nedenlerle yaşanabilirliğini yitirmiş, sağlıksız çöküntü alanlarının çağdaş alanlara dönüştürülmesi” olarak tanımlandığını aktaran CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, kentsel çöküntü alanlarında fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerine bağlı olarak farklı dönüşüm modellerinin uygulanabileceğini belirtti. CHP’li Akay, kentsel dönüşüm çalışmalarının odak noktasını bu alanlarda yaşayan, bu alanlardan yararlanan, mülk sahibi yurttaşların oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

“KAMUSAL MÜDAHALE İNSANLARA RAĞMEN OLAMAZ”

Kamusal müdahalenin bu alanlarda yaşayan insanlara rağmen olamayacağını ifade eden CHP’li Akay, “Ülkemizde kentsel dönüşüm olarak ortaya çıkan yöntem, mevcut çöküntü alanının tamamen yıkılması, temizlenmesi ve kaynak yaratmak amacıyla daha fazla yapı alanı yaratılarak lüks konut ve alışveriş merkezlerinin yapılması şeklinde olmaktadır” diye konuştu.

“SORUN ÇÖZÜLMEYİP BAŞKA YERLERE TAŞINIYOR”

Bu tür bir dönüşümün bölgede yaşayanların sosyoekonomik ve kentsel çevre açısından yaşam kalitesinin arttırılması noktasında hiçbir katkısının olmadığını vurgulayan CHP’li Akay, kentsel dönüşümün amacının insan yaşam kalitesini yükseltmek olması gerektiğini söyledi.

Akay, “Ancak dönüşüme uğrayan yerlerdeki insanlar evlerini işyerlerini kaybetmekte, alanın dışına itilmektedirler.  Çoğunun gittiği yer, yine gecekondu alanları ya da kiraları ucuz çöküntü alanları olmaktadır. Kısaca sorun çözülmemekte, sadece başka yere taşınmaktadır” şeklinde konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTABL BÖLGELERDE UYGULANIYOR”

Kentsel dönüşüm projelerinin değer artışı sağlanabilecek rantabl bölgelerde uygulandığına dikkati çeken CHP’li Akif Kemal Akay, kentte değer artışı sağlanmayacak alanlarda ve gerçekten deprem gibi nedenlerle güvenlikli olmayan bölgelerde ise dönüşüme rastlanmadığını bildirdi.

“İNSANLAR YURTLARI DIŞINDA YAŞAMAYA ZORLANIYOR”

Dönüşüm projelerinde TOKİ aracılığı ile insanların, yurt olarak kabul ettikleri kendi yaşam alanlarının dışında yaşamaya zorlandığını ve bu alanların daha üst gelir gruplarına pazarlandığını savunan Akay, “Toplumsal yarar gözetilmeyip sözkonusu alan içinde yaşayanlara hak tanınmadığı gibi, dönüşümlerde ne yazık ki amaçlanan üstlenicinin ve belediyenin kârını maksimize etmektir. Mevcut gecekondulara ait çözümler, diğer bazı sorunların çözümünü de getireceğinden, daha kapsamlı çalışmalara gerek bulunmaktadır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık