Ana Sayfa Yaşam Aldırmaz, “Dünya Akıllı Kentler Zirvesi”nde konuştu

Aldırmaz, “Dünya Akıllı Kentler Zirvesi”nde konuştu

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Dünya Akıllı Kentler Zirvesi”ne konuşmacı olarak katıldı.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2013 Pazartesi 10:52
Aldırmaz, “Dünya Akıllı Kentler Zirvesi”nde konuştu

İngiltere’nin Başkenti Londra Merkezli EurAsia Strategies tarafından İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen zirveye 30’u aşkın ülkeden 100’ün üzerinde alanında lider kişiler katıldı.

“KentselDönüşüm” konulu oturumun Moderatörü Extansa Genel Müdürü Özlem Gökçe’nin açış konuşmasının ardından ilk sunum Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından yapıldı.

Zihni Aldırmaz, slayt gösterisi ile desteklediği konuşmasında Adana’daki akıllı projeleri anlattı, kentsel dönüşüm adına yapılan uygulamalardan bahsetti.

Kentsel dönüşümün bina yapmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Zihni Aldırmaz, “Kentlerde öncelikle ‘mecburiyet caddeleri’ dediğimiz insanların hizmet almak için geldiği tarihi kent dokusu içinde kalmış bölgelerdeki sorunun çözülmesi gerekir. Bunun için hizmeti vatandaşın ayağına götürmek gerekir. Kentsel dönüşüm için bina yapmak yetmez. Bunun sosyal donatılarının, resmi dairelerinin, altyapısının eksiksiz olması lazım” dedi.

Sağlıklı kentsel dönüşüm için devlet-yerel yönetim-özel sektör işbirliğinin zorunluluğuna dikkat çeken Zihni Aldırmaz, göçle bozulan dengelerin düzeltilmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

Zihni Aldırmaz, düzenli kentlerde yaşayan insanların mutlu olacağını da ifade etti. Akıllı kentler oluşturma adına insanları sosyal ilişkilerden koparmanın yanlışlığına değinen Zihni Aldırmaz, dengeli kentler için teknoloji kullanımının bir fırsat olduğunu belirtti.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın ardından Living PlanIT Yönetim Kurulu Başkanı Steve Lewis Güney Amerika ve Avrupa’daki akıllı kent uygulamaları, Buro Hoppold şirket ortağı Andrew Comer de akıllı kentler ve geleceğin kentleri üzerine sunumlarını gerçekleştirdiler.

Avrupa Yatırım Bankası’nın Orta Avrupa ve Güne Doğu Avrupa Sorumlusu Christos Kontogeorgos ise belediyelere sağlanan fonlar hakkında bilgi verdi.

Oturumun son konuşmacısı olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de 2/B Kanunu ve hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler hakkında bilgi verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüreğir’de hayata engel yok

Yüreğir’de hayata engel yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık