Ana Sayfa Yaşam ALS hastalığı erkekleri daha çok seviyor

ALS hastalığı erkekleri daha çok seviyor

ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz),sinsi ve yavaş bir seyir göstermesinden dolayı çoğu kez ilk etapta farkına bile varılamayan bir hastalık türü.Ancak ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olduğundan zamanla motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerine engel oluyor, hastalığın ileri evrelerinde ise felç gelişiyor.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe 09:53
ALS hastalığı erkekleri daha çok seviyor

Hastalığın ortaya çıkış sebebinin henüz tam olarak bilinmediğini ve kesin tedavisinin olmadığınısöyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Karaca,ALS’nin 40 ila 50 yaş arasındaki erkekleri nispeten daha çok etkilediğinianlatarak önemli bilgiler verdi.

Sinir sistemini etkiliyor

Kasların ihtiyaca göre kasılabilmesi için ‘motor sinirler’ denen bir grup sinirin görev yaptığını ifade edenDoç. Dr. Karaca,“Eğer motor sinirlerde tahribat olursa istemli kas kasılması bozulur.Hasta da gücünü kısmen veya tamamen kaybeder. Ancak ALS, vücudun bütün kaslarını etkilemez. Hasta, bağırsaklarını ve idrarını kontrol edebilir. Kalp kası zarar görmez, cinselfonksiyonları etkilenmez. Göz kasları ise çoğu kez en son etkilenen kas olur, kimi zaman da hiç etkilenmez” diyor.

Başka hastalıklarla karıştırılabiliyor

Hastalığın teşhisinin klinik belirti ve bulgulara dayanarak konduğunu söyleyenDoç. Dr. Karaca,“Yine de ALS pek çok kas ve sinir hastalığı ile karıştırılabildiği için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. En önemli tanısal test EMG’dir” diyerek, manyetik rezonans görüntüleme (MR), bazı kan, idrar ve beyin omurilik suyu tetkiklerininde duruma göre gerekebileceğini belirtiyor.

Daha çok 40-50 yaş arasını etkiliyor

ALS hastalarının yüzde 90'ının rastlantısal, yüzde 10'unun ise ailesel ALS hastası olduklarını kaydeden Doç. Dr. Karaca, “Bu nedenle hastalığın büyük oranda kalıtımla ilgisiz olduğu söylenebilir. Dünya geneline baktığımızdaher 100 bin kişilik toplumun 8 ila 10 bireyinde ALS hastalığı olduğunu görüyoruz. Hemen her yaş grubunda rastlansa da daha çok 40 ila 50 yaş civarında görülürve erkekler kadınlara göre daha sık yakalanırlar.ALS’ye çocuklar arasında rastlanma oranı ise oldukça düşüktür ve bulaşıcı değildir” diyor.

Hasta hareket kabiliyetini yitiriyor

“ALS, zaman içinde başladığı bölümden diğer uzuvlara (kol, bacak, dil ve yutak kaslarına) yayılıyor. Bütün kaslarda erime, güçsüzlük ve seğirmeler nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitesi kısıtlanabiliyor, tek başına iş göremiyor. İlerlemenin arttığı durumlarda hasta yemek yiyemez, giyinemez, yıkanamaz hatta yataktan dahi kalkamaz hale geliyor. Hastalığın kritik dönemi ise solunum kaslarının da güçsüzleştiği süreç oluyor” diyen Doç. Dr. Karaca,solunum ve beslenme yetersizliği ortaya çıktığında hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı olacağını,bu durumdaki hastalara taşınabilir solunum makinesi ve beslenme amacıyla mideden hortum takılmasıgerekebileceğini anlatıyor.

Tedavisi henüz yok

Hastalığın sigara içenlerle iş yerinde kurşun gibi metal ve çeşitli kimyasallara maruz kalan kişilerde ortaya çıkma riskinin daha yüksek olduğunun düşünüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Karaca, “ALS'nin henüz kesintedavisi bulunmadığından hastanın bu süreçte mümkün olduğunca rahat ettirilmesi ve normal yaşamını sürdürmesini sağlayacak tedbirlerin alınması önemli. Günümüzde bu hastaların rehabilitasyonuna yönelik pek çok imkân var; belirtileri kontrol altına almak ve yavaşlatmak için çeşitli ilaç tedavileri, fizik tedavi yöntemleri mevcut” diyerek bunların her hastanın ihtiyacına göre belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’de her yıl kalp krizinden 200 bin kişi ölüyor

Türkiye’de her yıl kalp krizinden 200 bin kişi ölüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık