Ana Sayfa Yaşam Altınoran Sanat Galerisi açıldı

Altınoran Sanat Galerisi açıldı

Adana'da uzun yıllardır kültür ve sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu bünyesinde, Altınoran Sanat Galerisi açıldı.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2014 Cumartesi 17:55
Altınoran Sanat Galerisi açıldı

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Mavi Bulvar üzerindeki Sıtkı Kulak Apartmanı'nda bulunan sanat galerisi için açılış töreni düzenlendi. Törene çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Galerinin açılışında konuşan Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu S. Haluk Uygur, "Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, sanat alanında siyaset üstü kalarak Adana'nın kültürel lobisini oluşturmak üzere çok sayıda sanatçının biraraya geldiği bir platformdur. Gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Yaklaşık 200 aktif katılımcıyla çalışıyoruz. Kurucu olarak benim fotoğrafçı olmam nedeniyle biraz fotoğraf ağırlıklı görünüyor ama sadece fotoğraf değil, edebiyat, tiyatro, sinema, sanat tarihi ve felsefe üzerine çalışmalar yapılıyor" dedi. 

HALET ÇAMBEL ANILACAK

Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu'nun kendine göre ilkelerinin bulunduğunu kaydeden S. Haluk Uygur, "Platformun iki amacı var. Birincisi, sanat yapılacaksa Adana'ya katkısı olmalı. Yani, 'Sanat Adana için' sloganıyla yola çıkıyor ve 'Adana'dan dünyaya' diye de devam ediyor. Adana'yı geliştirmek ve değerlerini ortaya çıkarmak için sanat yapıyoruz. Adana'dan bugüne dek çok Yaşar Kemaller, Orhan Kemaller, Yılmaz Güneyler, Şahin Kaygunlar gibi önemli sanatçılar yetişti. Bu nedenle de ikinci hedefimiz de Yeni Yaşar Kemaller, Yılmaz Güneyler ortaya çıkarmaktır" diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Halet Çambel'i de anan Uygur, gelecek hafta içinde Halet Çambel için anma programı düzenleyeceklerini duyurdu.

BU KEZ KENDİLERİNİ ÇEKTİLER

Açılışı yapılan galeri de bu yıl ilki gerçekleştirilen 'Adana'ya Güç Verenler 1' projesinde görev alan fotoğrafçıların, birbirlerini çektikleri fotoğraflardan oluşan sergisi de açıldı. Proje Koordinatörü Nazan Gökkaya, katılımcıları yanına çağırarak anı fotoğrafı çektirdi. Etkinlikte Gülcan Ak, hattat ve gazeteci Etem Çalışkan'a yaptığı tabloyu hediye etti. Sergide, yer alan fotoğrafçılar Asena Avluk, Müge Köstem, Meltem Yağmur, Ali İhsan Ökten, Hilal Onaç, Pakize Aksu, S. Haluk Uygur, Semiran Bahçıvan, İsmail Ökke, Ö.Özgür Onar, Demet Dağtekin, Gülen Kurt, Özlem Canpınar, Osman Melikoğlu, Dilek Çoşanoğlu, Ünal Zorludemir, Emine Karaer, Fatma Aksu, Zeliha Ertunç, Aysun Akpınar, Erhan Yelekçi, Sinan Sivri, Vahit Baltacı, Nazan Gökkaya, Mehmet Emin Arıcı ve Müge Baltacı Uluç'un fotoğrafları da beğeni topladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüreğir’de hayata engel yok

Yüreğir’de hayata engel yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık