Ana Sayfa Eğitim Anne ve Babalara önemli uyarılar

Anne ve Babalara önemli uyarılar

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, Çocukların adı tatile girdiklerini ifade ederek, çocuğun bu dönemde Dinlenerek, eğitim döneminin yorucu ve stresli yükünden sıyrılıp biraz da olsa rahatlayacağını bu durumunda çocuğun yeni döneme daha istekli ve sağlıklı başlamasına yardım edeceğini dile getirdi.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2017 Cuma 13:16
Anne ve Babalara önemli uyarılar

Ayşegül Yolga Tahiroğlu, Çocuğun tatilde dinlenip eğlenmeye yeterli zaman ayırdığından emin olmak gerekir Tatilde eve kapanan çocuğun kendini oyalamak, ekrana mahkum olmamak için nasıl etkinlikler bulabileceğine, hangi etkinliğin onu oyalayabileceğine dair soruların cevaplarının da aranması önemlidir. Her şeyden önce birlikte geçirilecek vakti artırmaya çalışmak ve neler yapılabilineceğini önceden planlamak gerektiğini, sadece evde değil, dışardaki etkinliklere de birlikte zaman ayırmanın hem tatili renklendireceğini, hem de çocukla iletişimi destekleyeceğini, ayrıca yaşına uygun spor, sanat ve hobi faaliyetlerinin zamanı sağlıklı doldurmanın en iyi yollarından biri olduğunu çocuğun bu şekilde sadece zamanı doldurmakla kalmayacağını bir beceri edinmesini sağlayacağını ifade etti.

Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu karnede düşük notlar karşısında cezalandırıcı tutumlardan uzak durmak gerektiğine vurgu yaparken, karneye verilecek ödülün ise dozunun doğru ayarlanması gerektiğini maddi değeri yüksek ödüllerden uzak durulmasını önerdi.

 

Ceza veren bir ebeveynin çocuktan beklediği şeyin aslında eğitim dönemi boyunca derslerini iyi tutmak gibi bir hedef benimseyip, bunun için yapılması gerekenleri aylar boyunca düzenli ve motive biçimde sürdürmesi, iyi organize olması ve buna benzer şeyler olduğuna değinen Tahiroğlu, Yani çocuktan amaca yönelik davranışı sürdürmek için üst düzey bir organizasyon ve iç denetim talep edilmekte olduğunu, bu talebini ceza ile çocuğu hırpalayarak dile getiren ebeveyn ona nasıl bir model sunduğu sorusunu kendisine sorması gerektiğini,. Amaç başarıyı yükseltmekse, böyle davranan bir ebeveynin amaca yönelik davranış göstermediğini söyledi.

Sadece kötü karneye değil iyi karneye de nasıl tepki verdiğinin son derece önemli olduğunun altını çizen Ayşegül Yolga Tahiroğlu, Karne için büyük-maddi değeri yüksek ödüllerden-hediyelerden kaçınmak gerektiğini, Hele bunun için pazarlık etmemeye özellikle dikkat edilmesinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Üniversite kentle kucaklaşacak

Üniversite kentle kucaklaşacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık