Ana Sayfa Gündem Apalı: '’Yurtdışı tanıtım fuarlarında rehberler görev alsın’’

Apalı: '’Yurtdışı tanıtım fuarlarında rehberler görev alsın’’

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, Türkiye’yi ziyarete gelen turistlere ilk dokunan kişi olan rehberlerden yurtdışı tanıtım fuarlarında da yararlanılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2016 Pazartesi 10:03
Apalı: '’Yurtdışı tanıtım fuarlarında rehberler görev alsın’’

Apalı, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm bakanı Mahir Ünal’ın bir açıklamasında dediği gibi Türkiye’ye gelen yabancı turistlere ilk dokunanların rehberler olduklarını ifade etti.

Rehberin güler yüzü geleneksel Türk misafir perverligini turistlere aktarmasının başlı başına olay olduğunu belirten Apalı, şöyle konuştu:

‘’Türkiye olarak olağanüstü tesislerimiz ve ulaşım imkanlarımız var. Bunlar son derece modern. Eğer kültür turu ile bu gelen insanlar zaten inanılmaz doyuma ulaşıyor. Rehberin birebir içinde olduğu ülkesini tanıttığı doğasını kültürünü ekonomisini sanayisini anlattığı uzun süreli gezide turistin memnun olmaması mümkün değil. Bizim söylediğimiz şey rehberlere gelen turistlerin bir daha gelmesi için Kapadokya’yı  İç Anadolu’yu çalışabilirsiniz. Yapılan bu çalışmaların neticesinde 40 milyon turiste çıktık.

Bize gelen turistlerin evlerine döndüklerinde komşularına,akrabalarına,arkadaşlarına gezdiği yerlerin güzelliklerini, kültürünü anlatmalarıyla bu artışlar oluştu. 40 milyon turist sayısı Türkiye için az bir rakam, bunun 2 hatta 3 katını ağırlayabiliriz.

-REHBERLERİN MEMNUNİYET ORANI-

Apalı, dünyaca ünlü bir şirketin yaptığı genel kültür, lisan, profesyonel yaklaşım noktalarındaki ankette  Türk rehberlerinin memnuniyet oranının yüzde 99.9 çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

‘’Diğer ülkelerde yüzde 50’yi geçen yok. Türkiye’nin tanıtım çalışmaları sırasında rehberlere önem verilmiyor. Biz diyoruz ki; yurt dışı tanıtım fuarlarında rehberler görev alsın. Kültür ve Turizm Bakanımıza, ‘A Takımı ile çıkalım. 2016 yılı zorlu geçecek A Takımı ile fuarlara gidelim, aktif çalışma yapalım’ dedim. 10 bin rehberimiz var ve 36 farklı lisan konuşuyorlar. Birden çok lisan konuşan rehberlerimiz de olduğu için bu sayı 14 bine ulaşıyor.’’

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık