Ana Sayfa Gündem Asgari ücret 2022 için 4 bin 250 lira olarak belirlendi

Asgari ücret 2022 için 4 bin 250 lira olarak belirlendi

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak belirledi.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2021 Perşembe 15:58
Asgari ücret 2022 için 4 bin 250 lira olarak belirlendi

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak belirledi.

Komisyonun bugün yaptığı 4. Toplantının ardından karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in de katıldığı basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

2022 yılı asgari ücret rakamı onayına sunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 

Gelir ve damga vergisi kalkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı için asgari ücreti 4 bin 250 TL olarak açıkladıktan sonra “Asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz” dedi. Erdoğan, iki verginin kaldırılmasının işverenleri toplam 450 liralık bir mali yükten kurtaracağını söyledi. 

“2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4.250 lira olacaktır'' açıklamasında bulunan Erdoğan, "Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum'' diye konuştu. 

Asgari ücreti  çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükseliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum'' dedi ve ''Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat belirsizliğine en kısa sürede son vermekte kararlı olduklarını'' ifade etti. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık