Ana Sayfa Gündem Asistan hekimler köle değildir

Asistan hekimler köle değildir

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, verilen sözlere karşın sorunları çözülmeyen ve hakları verilmeyen sağlık emekçileri için Meclis'te iktidara va Sağlık Bakanı'na seslendi.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2021 Çarşamba 14:18
Asistan hekimler köle değildir

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, verilen sözlere karşın sorunları çözülmeyen ve hakları verilmeyen sağlık emekçileri için Meclis'te iktidara va Sağlık Bakanı'na seslendi. Sağlık emekçilerinin feryadının duyulmasını, asistan hekimlere 36 saatlik nöbet dayatmasına çare bulunmasını isteyen Barut, "Sağlık emekçileri için harekete geçin. Asistan hekimler köle değildir" dedi.

"BU FERYADI DUYUN"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Neredeyse 2 yıldır süren pandeminin ve salgınla mücadelenin yükünü omuzlayan kahraman sağlık emekçilerinin sesi duyulmuyor. Yaşadıkları sorunlara çözüm üretilmiyor, özlük hakları ve çalışma koşulları bir türlü iyileştirilmiyor. Doktorundan hemşiresine, hasta bakıcısından sağlık memuruna tüm sağlık emekçilerimizin feryadını duyun!" diye konuştu.

"36 SAAT NÖBET DAYATMASINA SON VERİN"

Asistan hekimlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek çözüm talebini dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Ne yazık ki gencecik doktorlarımızı ağır çalışma ve nöbet koşulları nedeniyle maalesef kaybediyoruz. Asistan hekimlerimiz adeta köle gibi 36 saat çalıştırılıyor. Sağlık Bakanı inkar etse de yaşananlar apaçık ortada. Bazen uzman hekim gibi her alanda görevlendirilen bazen de hasta bakıcı gibi çalıştırılan asistan hekimlerimize artık çare bulun. Bu haksızlık hasta ve hekim sağlığını riske attığı gibi ayrıca yasal da değildir. Halka nitelikli sağlık hizmeti verilmesi için acilen yeterli sayıda atama yapılsın. Yeterli sayıda atama yapılırsa, kamuda istihdam artarsa asistan hekimlerin de yükü bir nebze olsa azalacaktır. Vakit kaybetmeden ve daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan asistan hekimlerin tuttukları nöbet sayısı ve bu nöbetlerin süresi azaltılsın. Bu nöbetler insani koşullara uygun biçimde ayarlansın, nöbet ertesi çalışma dayatması son bulsun. Gelişmiş ülkelerde uygulanan sistemler örnek alınarak insani çalışma ve nöbet sistemleri geliştirilsin. Mobbinge uğrayan, her işte adeta köle gibi çalıştırılan asistan hekimlerin rahat bir nefes alması için yasal düzenleme yapılsın. Asistan hekimlere 36 saat nöbet dayatmasına son verilsin."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık