Ana Sayfa Ekonomi ASKON üyeleri “Hibe ve Teşvikler” konusunda bilgilendirildi

ASKON üyeleri “Hibe ve Teşvikler” konusunda bilgilendirildi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinde (ASKON) Adana Şubesi üyelerine yönelik, işletmelerin yararlanabilecekleri “Hibe ve Teşvikler” konulu bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılanlar arasında, hibe ve teşvikler konusunda alanında uzman danışmanlık şirketi ODS Danışmanlık Genel Müdürü Onur Seçkin, Askon üyeleri ve çok sayıda işadamı katıldı.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2013 Pazar 10:15
ASKON üyeleri “Hibe ve Teşvikler” konusunda bilgilendirildi

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Askon Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla düzenlediğimiz programlara bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içerisindeyiz dedi.

Çalışkan ayrıca; Hibe ve Teşvikler Konulu seminerin Üyelerimiz ve Adana’ mız için hayırlara vesile olmasını temenni ederek programa katılan tüm misafirlere teşekkürlerini iletti.

Programda ODS Danışmanlık Genel Müdürü Onur Seçkin tarafından bir eğitim sunumu yapıldı. Sunumda ASKON üyelerinin hâlihazırda yararlanabilecekleri başlıca hibe programları olan; IPARD Hibe Programı Destekleri, KOSGEB Destekleri, TÜBİTAK Destekleri, Yeni Teşvik Sistemi ve Çukurova Kalkınma Ajansı Destekleri hakkında bilgi verildi. Bu kapsamda IPARD Hibe Programı’nın özellikle et ve süt üreten ya da işleyen yatırımcılara 1,5 Milyon Euro’ya kadar hibe desteği verdiği üzerinde duruldu. KOSGEB’in Ar-Ge İnovasyon Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile Genel Destek Programı kapsamında yararlanılan Yurtiçi Fuar Desteği, Yurtdışı İş Gezisi Desteği, Tanıtım Desteği, Danışmanlık Desteği, Eğitim ve Belgelendirme Desteği vb. alt başlıklarında KOBİ’lerin yararlanabilecekleri başlıca destek kalemleri ve üst limitler hakkında bilgi verildi. Yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projelerin TÜBİTAK tarafından nasıl ve hangi şartlarda desteklendikleri tartışıldı. Bölgesel gelişmişlik açısından ikinci bölge kapsamında yer alan Adana ilindeki yatırımcıların yararlanabilecekleri teşvik uygulamaları hakkında bilgi verildi. Son olarak, 3 Şubat 2014 tarihine kadar proje başvurusu kabul edecek olan Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından açılmış olan Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı üzerinde duruldu. Buna göre, Programın temel öncelikleri;

· Öncelik 1: Ar-Ge, Yenilikçilik ve Tasarım Kapasitesinin Geliştirilmesi

· Öncelik 2: Markalaşma

· Öncelik 3: Uluslararasılaşma ve/veya Ağ Oluşturma

· Öncelik 4: Ürün Çeşitlendirme

 

Olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Çukurova Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı’na başvurabilecek sektörler üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, Adana ve Mersin illerindeki yatırımcıların hibe başvurusunda bulunabilmeleri için ancak Kimya – Plastik, Mobilya, Turizm, Metalik Olmayan Mineral Ürün İmalatı, Makine - Metal İşleri, Gıda ve İçecek, Konfeksiyon ve Bilişim sektörlerinde faaliyet göstermeleri gerektiği ifade edilmiştir. Öte yandan, ilgili sektörlerin yalnızca Ajansın belirtmiş olduğu önceliklere uygun yatırımlarının destekleneceği vurgulanmıştır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık