Ana Sayfa Ekonomi ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Üretici rahatlatılmalı”

ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Üretici rahatlatılmalı”

Çukurova bölgesinde mevsimsel hareketliliğin başladığını, bu hareketliliğin kendilerini mutlu etmesi gerekirken patatese ve soğan üreticilerinin sıkıntılı bir sürece girmesinden rahatsızlık duyan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Devlet her koşulda üreticiyi desteklemesi gerekir” dedi.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2016 Çarşamba 09:23
ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Üretici rahatlatılmalı”

Adana Ticaret Borsası olağan meclis toplantısında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Öncelikle Adanaspor’un Süper lig’e çıkmasını kutluyor ve tebrik ediyorum. Adana bunu yıllardır özlüyordu. İnşallah Adana Demirspor’da çıkar. Adanaya ciddi moral motivasyon olur. Ayrıca tenis’te ülkenin elde etmediği bir dereceyi elde eden Çağla Büyükakçay kızımızıda borsamız adına tebrik ediyorum. Adananın bu tür başarılara çok ihtiyacı var. Katlanarak devam etmesini diliyorum” dedi.

DEVLET HER KOŞULDA ÜRETİCİYİ DESTEKLEMELİ

Bir yıllık emeğinin karşılığını alamayan patates ve soğancıların ciddi sıkıntılar içerisinde olduğunu, üreticilerin emeklerinin karşılığını mutlaka almaları gerektiğini söyleyen Başkan Şahin Bilgiç, “Emeğinin karşılığını alamayan, para kazanamayan üreticinin tarlası seneye boş kalır. Bunu da biz istemeyiz. Yaş sebze meyve sezonu başlayacak. Karpuz başlayacak. Bu ürünlerde de üreticinin mağdur olmamasını istiyoruz. Bölgemizde çıkan turfanda ürünlerle Türkiye beslenmektedir. Dünya emtia fiyatlarında ciddi gevşeme var. Bundan bizim üreticimiz de etkileniyor. Gelişmiş ülkeler bunun çözüm formüllerini bulmuşlar. Devlet her koşulda üreticiyi desteklemesi gerekiyor. Soya ve pamuk ekimleri son hızla devam ediyor. 2017 yılında geçilmesi beklenen havza modeli öncesi soya ve pamuk destekleme primlerinin açıklanmasını ve prim miktarının pamuk üretimini arttıracak tarza olmasını istiyorum. Üreticinin pamukta bir lira, soya’da seksen kuruş gibi beklentisi var. Bu beklenti gerçekleşirse 2 ürün öne çıkar. Geçen yılın primleri de bu ayın sonuna kadar verilmesi lazımki sıkıntılı giden ekonomide piyasaya soluk gelsin. Primler aynı yıl verilirse üretici güçlü olur. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin yansımaları işhayatı için iyi oluyor. Faizler yüksek olunca işhayatı yatırım yapamaz, ticaret yapamaz. Türkiye’nin ekonomik yönden rahatlaması için fazilerin her ay düşmesi gerekir. Faizler düşerse yeni istihdam alanları açılır. Yatırım artar. Üreticiler en azından faizsiz kredilerle devlet tarafından desteklenirse Türkiye hedeflerine daha rahat ulaşacaktır. Diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ İÇİN YIKIM OLUYOR

Adanaspor’un başarısından dolayı tebrik ettiğini ifade eden ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, borsa olarak patates üreticilerinin düştüğü durumun kabul edilemeyeceğini söyleyerek, ürünlerin ihtiyaca göre ekilmesinin hayati önem taşıdığını belirtti. Kilosu 80-90 kuruşa mal olan patatesin 40 kuruşa satılmasının üretici açısından yıkım olduğunu da vurgulayan Başkan Yumuşak, Tarım Bakanı ve hükümetten acil çözüm bulmalarını istedi.

Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yatırımcı böyle kaçıyor!

Yatırımcı böyle kaçıyor!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık