Ana Sayfa Gündem Ayhan Barut, ''Adana Havaalanı kapatılmasın"

Ayhan Barut, ''Adana Havaalanı kapatılmasın"

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana Havaalanı'nın kapatılmaması için siyasi ayrım gözetmeden herkesi göreve çağırdı.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2020 Perşembe 13:27
Ayhan Barut, ''Adana Havaalanı kapatılmasın

Adana Havaalanı'nın milyonlarca insanın kullandığını belirterek kentin çok önemli bir değeri olan havalimanına sonuna dek sahip çıkacaklarını vurgulayan Barut, "İktidar halk desteğini bulamadığı için kamu yatırımlarından gerekli payı alamayan Adana'yı ve hemşehrilerimizi cezalandırmaktan vazgeçmelidir. Adana Havaalanı kapatılmamalı, aksine eksikleri giderilip daha konforlu hale getirilmelidir" dedi. Sürekli olarak kapatılacağı iddia edilen Adana Havaalanı'nı bir kez daha Meclis gündemine taşıyan Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

"ADANA GEÇMİŞİNE ÖZLEM DUYUYOR"

Türkiye'nin sanayileşmesine öncülük eden ve ülke tarımının kalbi konumundaki Adana'nın, son yıllarda kamu yatırımlarından hak ettiği payı bir türlü alamadığını bildiren Ayhan Barut, "Bolluk, bereket ve refahın kenti olarak anılan Adana, işsizlik ve yoksullukla anılır hale geldi. Güzel Adana bugünlerde maalesef artık geride kalan görkemli günlerine büyük bir özlem duyuyor. Adana, kamu yatırımlarından yeterli payı alamadığı gibi on binlerce insanı istihdam eden fabrikaların kapatılmasına, TRT ve Karayolları gibi kamu kurumlarının merkezlerinin de komşu ili Mersin'e taşınmasının hüznünü yaşıyor" dedi.

"ADANA HAVAALANI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM"

Yapımı yılan hikayesine dönen ve sürekli ihaleleri iptal edilen Mersin sınırları içerisindeki Çukurova Bölgesel Havalimanı nedeniyle Adana Havaalanı'nın sürekli kapatılacağı yönünde iddiaların ortaya atıldığını ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Güzel Adana'ya daha fazla yatırım yapılsın, kamu yatırımlarının payı arttırılsın diye uğraşırken Adana Havalaalanı ile dedikodulara da son verilmesini istiyoruz. Bilinmeli ki Adana'da eksikleri olmakla birlikte ihtiyacımızı karşılayan çok güzel bir havaalanı vardır. Adana'nın yeni bir havaalanına ihtiyacı yoktur. Adana Havalimanı, dünyanın en güvenli ve en rahat havaalanlarından biridir. Milyonlarca yolcunun kullandığı havaalanımız kapatılmamalıdır aksine genişletilip büyütülmelidir. Mevcut havalimanının pistinin uzatılması, apronların yenilenip çoğaltılması, gelen ve giden yolcu salonlarının iyileştirilmesi, otopark sorununun çözülmesi, uluslararası uçuşlar için olanaklarının düzenlenmesi, kargo uçuşları ve ihracat odaklı yatırımlarla güçlendirilmesi ve daha konforlu hale getirilmesi gerekmektedir. Sayılan eksiklerin giderilmemesi için engel yoktur ama bunu yapacak bir irade de göremiyoruz. Komşu ilimiz Mersin sınırları içinde yapılacağı söylenen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın akıbeti de belirsizdir. Yapım ihaleleri sürekli iptal edilen, inşaatı defalarca duran, bu yönüyle yapımı yılan hikayesine dönen bu havalimanını, komşu ilimizin de sorunlarına çare değildir. Yeni havaalanı için yaklaşık 10.000 dekar birinci sınıf tarım alanı, turfanda ürünlerin yetiştiği, alüvüyel topraklar istimlak edilmiştir. Ayrıca etrafında oluşturulacak inşaat ve yapılaşma işleri nedeniyle çok miktarda tarım alanı yok edilecektir.  Söz konusu alan aynı zamanda göçmen kuşlarının da göç yolu üzerindedir. Biz Adana Havaalanı'nın kapatılmaması için herkesi siyasi ayrım gözetmeden birlikte hareket ve mücadele etmeye çağırıyoruz."

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı Meclis'e sunduğu önergede şu sorulara yanıt istendi:
"1- Çukurova Bölgesel Havalimanı gerekçesiyle Adana Havaalanı'nın kapatılacağı veya taşınacağı iddiaları doğru mudur? Bu iddiaların nedeni nedir?
2- Kentimizin önemli bir ihtiyacını karşılayan ve kent ekonomisine çok ciddi katkılar sunan Adana Havaalanı'nın ilimizin sınırları dışına çıkarılmak istenmesiyle ilgili hükümetin bir çalışması var mıdır?
3- Geçmişte Adana'dan alınan ya da taşınmak zorunda bırakılan TRT, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Bölge Adliye Mahkemeleri gibi kurum ve kuruluşlara bir yenisini ekleme girişiminin nedeni nedir?
4- Adana Havaalanı yılda kaç yolcu tarafından kullanılmaktadır, günlük ve yıllık bazda kaç uçak seferi düzenlenmektedir?
5- Adana Havaalanı'nın pist uzunluğu ve bekleme salonları gibi eksikliklerinin giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?"

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık