Ana Sayfa Siyaset Barut: ''Laiklik kırmızı çizgimiz''

Barut: ''Laiklik kırmızı çizgimiz''

Eğitim-İş Sendikası Adana Şubesi’nin düzenlediği birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilen “Laiklik Adam Olmaktır” konulu basın açıklamasına CHP Adana İl ve İlçe örgütleri geniş katılımla destek verdi. CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, laikliğin anayasada olmaması gerektiğini söyleyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın bu görevini derhal bırakması gerektiğini belirterek, “Laiklik olmazsa olmazımız, kırmızı çizgimizdir. CHP Örgütleri olarak laikliğe ve Cumhuriyetimize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2016 Cuma 16:34
Barut: ''Laiklik kırmızı çizgimiz''

Eğitim İş Adana Şubesi’nin düzenlediği “Laiklik Adam Olmaktır” konulu basın açıklaması Atatürk Parkı’nda gerçekleştirildi. CHP Adana İl ve ilçe örgütleri ile kadın ve gençlik kollarının geniş katılımla destek verdiği basın açıklaması öncesinde katılımcılar, şehitler ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı söyledi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılması gerektiği yönündeki sözlerine anımsatan Eğitim İş Adana Şube Başkanı Galip Reha Ertekin, Kahraman’ın bu sözleriyle AKP iktidarının hedefinin laikliği yok etmek olduğunu ikrar ettiğini söyledi.

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut da Kahraman’ın TBMM başkanlığı görevinden istifa etmesi gerektiğinin altını çizerek, CHP’nin altı okundan biri olan laiklik ilkesinin CHP’nin ve Cumhuriyet kırmızıçizgisi olduğunu ifade etti. CHP örgütleri olarak laikliğe ve Cumhuriyet  rejimine sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getiren Barut, laikliğin yeniden tanımlanmasına da gerek olmadığını vurguladı.

Laikliğe karşı olmanın Cumhuriyet’e ihanet anlamına geldiğini yineleyen Barut, laikliğin demokrasinin de olmazsa olmaz koşulu olduğunu belirterek, “CHP var olduğu sürece Cumhuriyet de laiklik de olacak. Bunu herkes böyle bilsin” diye konuştu.

Basın açıklamasına CHP Adana İl, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam ilçe örgütleri ile kadın ve gençlik kolları, Genel Sağlık-İş Sendikası, Ulaşım-İş Sendikası, Disk/Genel-İş Adana 1 Nolu Şubesi, Vatan Partisi İl ve ilçe örgütleri, HKP İl Örgütü, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TGB katıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık