Ana Sayfa Yaşam "Başarılı insanlar güne erken başlar"

"Başarılı insanlar güne erken başlar"

Dr. Obengül Ejder, Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen "Anne-Baba Destek Programı"nda bu kez "Başarının" sırlarını ve başarılı insanların ortak özelliklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2013 Salı 15:44

Geleceğin bireylerinin yetişmesine destek vermek amacıyla  başta eğitim olmak üzere birçok çalışmayı yaşama geçiren Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘’Anne-Baba Destek Programı’nın 11’ncisi gerçekleştirildi.


Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, başarının sırlarını ve başarılı insanların ortak özelliklerini anlatırken, ‘’ Başarılı insanlar güne erken başlar, plan yapar, şikâyet etmek ve mazeret üretmek yerine çözüm üretirler” dedi.

İyi bir okul iyi bir iş yeterli değil:

Dr.Ejder, Avşar Sinemaları Salonunda düzenlenen ve  isteyen herkesin ücretsiz katılabildiği seminerde, bugün iyi bir üniversiteye veya iyi bir işe girmek için akademik başarı ve çalışmak gerektiğini ancak, iş hayatında veya kariyerde tepelere ulaşmak için tek başına yeterli olmadığını belirterek, ‘’İyi bir üniversite bitiren iki kişiden biri başarılı olur diğeri olamayabilir. Başarılı olmak için kişinin daha birçok özelliği bulunması gerekiyor’’ dedi.

Ortak özellikleri:

Başarılı insanların ortak özelliklilerine dikkati çeken Dr. Ejder, “Bu tür insanlar genelde çok çalışkandırlar. Çözüm üretme becerisine sahiptirler. Merak ve öğrenme isteği vardır. Farklı karakterlerde çok sayıda insan tanırlar. En büyük yatırımı kendilerine yaparlar. Olağan üstü yaratıcılık kabiliyetine sahiptirler. İşlerini aşkla yaparlar. Ayrıca, stres ve kaos ortamlarında  dahi kontrolü kaybetmez, dengeyi korurlar.  Zamanlama, mizah ve sabrın kıymetini bilirler” diye konuştu.

“Değişimleri fark ederler”

‘’Başarılı insanlar trendleri takip eder, değişimleri fark ederler’’ diyen Dr.Obengül Ejder, şunları kaydetti: “En kısa sürede fırsatı değerlendirmenin bir yolunu bulurlar. Şimdiki zamanda yaşarlar, ama gözleri daima geleceğe kilitlenmiştir. Onları kolay kolay panik halinde göremezsiniz. Acele ve el yordamı ile karar vermezler. Kriz anlarında basireti elden bırakmaz, derin nefes alır, doğru sorular sorar ve sakin kafayla makul kararlar alırlar. Yolunda gitmeyen bir şeyler gördüklerinde anında durumu kontrol altına alırlar. Bir fırsat yakaladıklarında hemen harekete geçer, ilgili birimleri haberdar ederler.’’

“Ezberlemez, analiz ederler”

Ejder, başarılı insanların asla ‘tamam ben oldum, artık zirvedeyiz’ gibi düşüncelere kapılmadıklarını vurgulayarak,  şöyle devam etti:

“Yeni bir teknoloji, yeni bir rakip, ya da yani bir ekonomik gelişme bambaşka bir uyum süreci gerektiriyorsa en hızlı ve akıllıca adaptasyonu gerçekleştirirler. Okuduklarını hayatlarında uygulamaya çalışırlar.  Başarının kalıcı olması için ezberlemez,  okuduklarını analiz ederler.  Öğrendiklerini birleştirir hayatlarına adapte ederler. Liderlik, yöneticilik becerilerini geliştirirler. Asla “ tamam ben oldum, artık zirvedeyiz demezler” Bir konuda başarısızlığa uğradıklarında bundan ders çıkarırlar. Kusurlarını hoş görmek yerine onları düzeltmeye çalışırlar’’ Dr. Ejder, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Başkanı Esra Özden ‘in de katıldığı seminerde, konukların sorularını da yanıtladı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sarıçam Belediyesi Adana'yı tanıtıyor

Sarıçam Belediyesi Adana'yı tanıtıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık