Ana Sayfa Gündem Başkan Karalar’dan Talasemi Derneği’ne destek

Başkan Karalar’dan Talasemi Derneği’ne destek

Seyhan Belediye Başkan Zeydan Karalar, Dünya Talasemi Günü nedeniyle Talasemi Derneği’nin düzenlediği geceye katılarak ‘farkındalık’ etkinliğe destek verdi.

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2015 Salı 10:14
Başkan Karalar’dan Talasemi Derneği’ne destek

Akdeniz Anemisi adıyla da bilinen Talasemi Hastalığı’na karşı toplumun bilinçlenmesi amacıyla düzenlenen geceye katılan Başkan Karalar, “Yaygın adıyla Akdeniz Anemisi diye bilinen Talasemi maalesef ki bu bölgeye has bir hastalıktır. Akdeniz Anemisi adından da anlaşılacağı gibi Mersin’de, Adana’da ve Hatay’da daha sık görülen bir hastalıktır. Bölgenin talihsizliği diyebiliriz biz buna. Ama biraz da akraba evliliğinden kaynaklanıyor. Talasemi Derneğimizin taleplerini zaten karşılıyorduk öteden beri. Bundan böyle de dernek başkanımızın taleplerini karşılamayı sürdüreceğiz. Biz zaten hep, ‘Size hizmet bizim için görevdir’ diyoruz. Bundan sonra da böyle olacak tutumumuz” dedi.

Geceyi düzenleyen dernek yöneticileri toplumun Talasemi hastalığına karşı bilinçlendirme çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini belirterek, “Türkiye'de 1.500.000 Talasemi taşıyıcısı, 10 binin üzerinde de Talasemi hastası bulunmaktadır. Talasemi önlemi alınırsa kesinlikle önlenebilir bir hastalıktır. Hastalığın yayılmamasının en öncelikli tedbiri evlenmeden önce çiftlerden birisinin kesinlikle yaptırılması gereken Talesemi testidir. Bu test sayesinde yeni doğacak çocuklarımızda bu hastalığın çıkmasının önlemi alınabilir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehrin kalbi Tepebağ olacak

Şehrin kalbi Tepebağ olacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık