Ana Sayfa Eğitim Başkan Seçer, dünya birincisi olan Erken’le buluştu  

Başkan Seçer, dünya birincisi olan Erken’le buluştu  

Başkan Seçer, 9 yaşında iki kez matematikte dünya birincisi olan Erken’le bir araya geldi

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2022 Salı 12:24
Başkan Seçer, dünya birincisi olan Erken’le buluştu

 

Mersin- Anakent Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Atatürk İlkokulu 4. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki dünya matematik birincisi Ömer Erken’le bir araya geldi. Online düzenlenen Uluslararası Caribou Contests Matematik Yarışması’nda bu yıl iki kez dünya birincisi olan Ömer Erken’i kutlayan Başkan Seçer, başarılarının devamını diledi.

Dünya birincisi Ömer Erken, Başkan Seçer’i ziyarete annesi Orkide Erken ile Tarsus ilçesi Fatih Mahalle Muhtarı Turgay Benli ile birlikte geldi. Başkan Seçer, Erken’e yarışmaya ilişkin sorular sordu. Erken, yarışmanın içeriğine ilişkin ayrıntılar konusunda “12 soru var. 12 sorunun içerisinde de 1 tane oyun sorusu var. Oyun sorusunu bir hafta önce veriyorlar. Çalışmamız için. Oyun sorusu genelde biraz zor oluyor ama çalışınca kolay oluyor benim için. Sorular İngilizce. Zaten İngilizce çevirebildiklerimi çeviriyorum. Çeviremediklerimi de bir uygulama var oradan çeviriyorum. Hepsi matematik problemleri ile ilgili. 45 dakika veriyorlar. Ben birincisini 4 dakikada, ikincisini 7 dakikada bitirdim” dedi.

Bunun üzerine Başkan Seçer, “Süper bir hızla. ‘Bilgisayardan hızlı çözüyorum’ diyorsun soruları. Harikasın, kutluyorum seni” dedi.

İlk yarışmada 8 bin 855 yarışmacının olduğunu söyleyen Erken, ikinciye ise 8 bin 572 yarışmacının katıldığını anlattı. Başkan Seçer’in, “Ne olmak istiyorsun?” sorusuna da yanıt veren Erken, hukuk okumak istediğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık