Ana Sayfa Gündem Bayram sonuna kadar tam kapanma kararı

Bayram sonuna kadar tam kapanma kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgınla mücadele kapsamında, 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'a kadar sürecek tam kapanma kararı alındığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi 20:42
Bayram sonuna kadar tam kapanma kararı

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Erdoğan, günlük vaka sayısının 5 binin altına indirilmesi gerektiğini belirterek, ''Aksi takdirde turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır'' dedi. 

Erdoğan, Ramazan Bayramı sonrasına kadar sürecek 18 günlük tam kapanma kararı alındığını belirterek,  alınan kararları şöyle sıraladı: 

''-29 Nisan Perşembe saat 19'dan başlayıp 17 Mayıs sabah 5'e kadar tam kapanmaya geçiyoruz.  Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 

-İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulanlar hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verecektir.

-Yeme içme sektöründe sadece paket servisle hizmet verilebilecek. Şartları uygun işletmelere bu hizmetleri kesintisiz devam ettirebilecek. 

-Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. Diğer günlerde belirlenen saatlerdi hizmet ver

-Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak.  Şehirlerarası toplu taşım araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. 

-Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek. 

-Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecek. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

-Tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek. 

-Tarımda sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütülebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacak. 

-Sokağa çıkamayan yaşlı ve ağır hasta vatandaşlar vefa ekiplerinden destek isteyebilecek. 

-Kurallar en sıka şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık