Ana Sayfa Ekonomi Beklentiler karşılanmadı…

Beklentiler karşılanmadı…

Giriş Tarihi: 24 Ağustos 2021 Salı 16:50
Beklentiler karşılanmadı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümet ve memur sendikaları arasında başlayan ve 4 milyon memur ile 2 milyondan fazla memur emeklisinin ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinden çıkan sonucun, 6 milyon memur ve emeklisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunu açıkladığı toplantıda, Türkiye ekonomisinin çok iyi gittiği, ihracatın sürekli arttığı gibi ifadeler kullandığını anımsatan Gürer, “Sayın Bakan, Türkiye’nin ekonomisinin ne kadar iyi olduğunu anlattığı toplantıda bir yandan da enflasyonun da arttığını belirterek, aslında ülke ekonomisin iyi gitmediğini de itiraf etti. Fakat, fedakârlığı yine çalışandan, memurdan ve emekliden beklediklerini de dolaylı olarak belirtti” dedi. 

GERÇEK ENFYLASYON YÜZDE 40’IN ÜZERİNDE 

Türkiye’de gerçek enflasyonun yüzde 40’ların üzeninde olmasına rağmen, TÜİK’in bu oranı yüzde 17’ler seviyesinde gösterdiğini ve bu nedenle memur ve emekli maaş artış oranlarının da TÜİK’in  rakamlarının etkisine göre belirlendiğini anlatan Gürer, şunları söyledi:

“Memura, emekliye, işçiye, TÜİK’in verdiği rakamlar baz alınarak maaş artışı sağlanıyor. TÜİK, enflasyon oranını  çarşı-pazar ve genel giderlere göre daha düşük gösterdiği için memur ve memur emeklisinin maaş artışı da bu oranlara yakın bir oranla kesinleşti. Fakat ülkemizde gerçek enflasyonun yüzde 40’larda olduğu herkes tarafından bilinmekte ve yaşanmaktadır. Gıdadan giyeceğe, barınmadan eğitime kadar her şey neredeyse yarı yarıya artarken, maaş artışının yüzde 12 ve yüzde 14 seviyesinde olması, beklentileri karşılamadı. 

İktidar, işveren mantığıyla olabilecek en düşük teklifi veriyor. Memura, emekliye en düşük zam oranını veren iktidar yandaşlarına ve yandaşlarda hareket eden şirketlere kesenin ağızını sonuna kadar açıyor. 

Sayın Bakan Meclis’e kanun teklifi geleceğini söylüyor. Oysa Kanun Teklifi zaten Meclis’te. Biz CHP olarak bu konuyla ilgili teklifimizi vermiştik. Bizim hazırladığımız kanun teklifi Meclis’te bekliyor. 2 yıl öncesi seçim döneminde vaadedilen ve öğretmen, din görevlisi, hemşire ve polise ek 3600 gösterge haklarının verileceği açıklanan konu şimdi yeniden gündeme geldi ama kanun teklifinin yasalaşması için herhangi bir komisyon kurmaya ve ya teklif hazırlamaya gerek olmadığını , bekleyen kanun tekliflerinin TBMM de olduğunu sayın Bakan’a hatırlatmak isterim. 

Oyalama taktiği devam ediyor, tıpkı memur statüsüne alınmayı bekleyen üniversite mezunu kamu işçisine 5 yıl önceki sözleşmede verilen vaatler gibi. Onlara da işçi statüsünden memur statüsüne alınacakları söylendi ama 5 yıldır hiçbir girişimde bulunulmadı.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık