Ana Sayfa Gündem Berhan Şimşek’ten Türkülü eleştiri

Berhan Şimşek’ten Türkülü eleştiri

Çukurova Belediyesi’nin 17 aydır aralıksız sürdürdüğü “Her ayın 19’unda Saat 19’da” paneline konuşmacı olarak katılan CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek, ‘Atatürk, Cumhuriyet ve Türkiye’ başlıklı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a türkülü göndermede bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2016 Çarşamba 13:56
Berhan Şimşek’ten Türkülü eleştiri

Çukurova Belediyesi’nin her ay düzenli olarak sürdürdüğü “Her ayın 19’unda Saat 19’da” panelinin bu ayki konuğu CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek oldu.


Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panelde, salonu dolduran kalabalığa hitabeden Berhan Şimşek, Osmanlı’nın son dönemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşananlar ve Türkiye’nin bugünkü geldiği noktalar hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlar altında kurulduğuna dikkat çeken Şimşek, “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, kendi ülkesinde esaret içindeki halkı bu durumdan kurtarabilmek için Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr Antlaşması’ndan arta kalan bir avuç toprakta, ülkemizin bugünkü sınırlarını çizmek için harekete geçmiştir” dedi.

“CAMİLER DEPO OLARAK KULLANILDI”


Kurtuluş Savaşı döneminde yaşananlarla ilgili tarih anlatılırken, bazılarının bu durumu sulandırmak istediklerini, “Camiler ahır olarak kullanıldı” diyecek kadar ileri gittiğini vurgulayan Berhan Şimşek, “Mustafa Kemal  Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkeyi esaretten kurtarmaktan için yola çıktığında, düşman kuvvetleri taş üstünde taş bırakmamış, halkın sığınacağı tüm alanları yok etmişlerdi. O dönemlerde, kurtuluş mücadelesi için verilecek savaşı kazanmak için, yiyeceğe ve silaha ihtiyaç vardı. Savaşta kullanılacak buğdayı depolayabilmek, cephelere mermi taşıyacak katır ve atlar için camiler kullanıldı. O dönemde sadece camiler değil, sağlam olan tüm yapılar, esaretten kurtulmak için kullanıldı. O dönemdeki, eşekler, katırlar, atlar, buğdaylar, savaş döneminin, topları tüfekleri tankları, savaş uçaklarıydı. Ayrıca, sadece camiler değil, ayakta kalan tüm yapılar kullanıldı. Niye kullanıldı biliyor musunuz? Ülkemizdeki ezan sesleri dinmesin diye. O gün, o ortamlarda insanlar canlarını siper ederek topraklarımızı korumasaydı. Bugün o camilerden ezan sesi değil, çan sesleri duyardınız” diye konuştu.

“PARA FAZLA OLUNCA RULET MASALARINA DÜŞÜYOR”


Panelde, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yıllarından söz eden Berhan Şimşek, sınırları Kurtuluş Savaşı zaferiyle belirlenen ve bugün de aynı sınırlar içinde yaşanmasına imkan verilen dönemin çok zor şartlar altında geçirildiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Türk halkıyla birlikte, inanmışlıkla, peşpeşe zaferlere imza attığını ve bu savaşlarda, birçok Anadolu gencinin kanlarının döküldüğünü belirten Şimşek, “Bugün, o günleri eleştirenler, o günlerde ortaya konulan kararlılığın ve azmin sonucu olarak yerlerinde oturuyorlar. O dönemde, imkan yoktu, para yoktu, kıtlık vardı, zor şartlar vardı. Bugün parası olanlar, paraları fazla olunca, o paralar rulet masalarına düşüyor” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’A TÜRKÜLÜ ELEŞTİRİ


“Beyefendi tarafından eleştirilen Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları, bu ülkede devrimler gerçekleştirmiş, sanayi devrimi yapmıştır” diyen Berhan Şimşek, Şöyle devam etti:
“O zaman yapılan sanayi devrimleri neticesinde, memleketindeki(Rize) çay fabrikası kurulmuştur. Beyefendinin babasının orada birkaç dönümde olsa çay bahçesi olmuş mu? Olmuşsa, o Beyefendi babasının iki dilim ekmeğini yemiş mi? Tavuk bile suyunu içtikten sonra, yukarı bakıp nimeti veren Allah’a şükrediyor. Burada da, İbrahim Tatlıses’in meşhur türküsü, ‘Nankör Kedi’ türküsü aklımıza geliyor.”


Konuşmanın ardından, Çukurova Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Selek, paneli izlemeye gelen CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Çukurova İlçe Başkanı Yüksel Erdoğan, CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu ve  CHP Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven’i sahneye davet etti. Başkanlar, Berhan Şimşek’e çiçek sunup, plaket takdim etti. Berhan Şimşek te, her ay düzenli olarak yapılan panelin, isabetli bir etkinlik olduğunu ve ülkenin içinde bulunduğu durumun halka anlatılması ve kamuoyuna duyurulması için çok güzel bir proje olduğunu belirterek, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık