Ana Sayfa Ekonomi Besicinin inekleri kesime gidiyor!...

Besicinin inekleri kesime gidiyor!...

CHP’li Barut, et ve süt fiyatlarının yetersizliğinden yakınırken yem ile saman alışlarındaki fahiş artışa tepki gösteren besicilerle buluştu.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2021 Cumartesi 13:55
Besicinin inekleri kesime gidiyor!...

Yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle, besiciler en ağır koşullar yaşarken, bir yandan da  besili ineklerini kesime göndermeye başlıyor. Et ve süt fiyatlarının yetersizliğinden yakınırken yem ile saman alışlarındaki fahiş artışa tepki gösteren besicilerle buluşan CHP Adana Milletvekili, Ayhan Barut, "Besicilerimizi yüksek üretim maliyetleriyle çıkmaza soktular. Besiciyi yeme kurban ettiler" dedi. Geçen yıl torbası 50 lira olan yem fiyatının şimdi 200 lirayı aştığını belirten besici Ramazan Kartal ise yem maliyetindeki artış nedeniyle ineklerini kesime göndermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Daha önce 350 büyükbaş hayvanının bulunduğunu anlatan besici Ramazan Kartal, "Şimdi hayvan sayımız 150'ye düştü. Yem ve saman fiyatları çok yüksek, torbası 200 lira. Geçen sene 85 liraya alıyorduk. Yem ve saman alamadığımız için hayvanlarımızı kasaba kesime götürüyoruz. Sütü 2.60 liraya satıyoruz. Zararına çalışıyoruz. Bu hayvancılığı bu şekilde giderse bırakmak zorunda kalacağız. Fiyatı yüzde 120 arttı, yem alamıyoruz, 10 aylık hayvanımızı kestirmek zorunda kalıyoruz. Devletten destek bekliyoruz. Yem fiyatlarının düşmesini istiyoruz. Yem bu kadar pahalıyken niye bizim hayvanımız para etmiyor?" diye konuştu.

CHP’li  Barut da, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"İnsanlarımız nasıl feryat etmesin ki? Geçen yıl üreticimiz yemin torbasını 90 liraya alıyordu, bugün 200 liraya alıyor. Sütünü 2.60 liraya sütünü satan üretici artık üretim yapamaz hale geldi. Bir litre süt 900 gram yem alır hale geldi. Süt/yem paritesi üretici aleyhine bozuldu. Üretimin sürmesi için 1 litre sütle 1.5 kilogram yem alması gerekiyor. Bir litre sütün fiyatı 4.95 lira olmalı ki üretim sürsün, çiftçinin faaliyeti sürsün. Ama bu yok, üreticilerimiz her gün hayvan sayısını eksiltmek zorunda. Hayvanlar kesime gidiyor. Ekonomide, tarımda, esnafta yangın var. Yarım litre su bile süt fiyatından pahalı. Bu kabul edilemez. Üreticilere destek verin, tüketiciyi koruyun. Görevinizi yapın!"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık