Ana Sayfa Siyaset Bilgiç, “Ekonomide düzelmenin ilk ışıklarını görmeyi arzuluyoruz”

Bilgiç, “Ekonomide düzelmenin ilk ışıklarını görmeyi arzuluyoruz”

Kredilerle yatırımların ve ticari hayatın sürdürüldüğüne dikkat çeken TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Merkez Bankasının çok azda olsa faiz indirimine gitmesi ile ekonomide düzelmenin ilk sinyalleri görünmeye başlamıştır'' dedi.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2016 Çarşamba 09:24
Bilgiç, “Ekonomide düzelmenin ilk ışıklarını görmeyi arzuluyoruz”

ATB Meclis Başkan Yardımcısı Faruk Canatar’ın başkanlığında açılan meclis toplantısında 2016 yılı Nisan ayı itibariyle tarımsal ürünlerdeki hareketliğin başlamasıyla, yeni dönemin bereketli olmasını dileyerek konuşmasına başlayan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, kredi maliyetlerinin ekonomi aktörlerinin üzerine ağır yük olarak bindiğini söyleyerek temennilerinin faiz indirimlerinin elle tutulur hale gelmesi olduğunu söyledi.

BÖLGEMİZİN SIÇRAMAYA İHTİYACI VAR

Ekonomide önlerini görebilmek için hükümetin kalıcı programlarını uygulamaya başlaması gerektiğinide ifade eden Başkan Bilgiç, “Seçimlerin üzerinden 5 ay gibi bir süre geçti. Zaman, artık çalışma zamanıdır. İcraatların başlaması lazım. Bunun ışıklarını ufak ufak görüyoruz ama işhayatı olarak son yıllarda ekonomik olarak kaybettiklerimizi biran önce telafi edip, önümüze bakmalıyız. Ülke ekonomisi daha ileriye nasıl taşınır? işhayatı olarak üzerimize düşeni biz yapıp, hükümetten de beklentilerimiz bu yönde artmaktadır. 2013 yılı Adanamızın ihracat rakamları yaklaşık 2 milyar dolara yakın iken 2014 yılında 1.8 milyar dolar, 2015 yılında ise 1.7 milyar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızda sürekli aşağılara doğru düşüş olmuştur. İşte bunu durdurup, yukarı doğru nasıl hamle yapılır? Buna bakmak lazım. Bunun hesabı çok iyi yapılmalıdır. Çok ciddi yapısal reformlar, arge çalışmaları yapılmalıdır. Bu destekleri hükümetimizden bekliyoruz. Bölgemizin gelişmeye, sıçramaya ihtiyacı vardır. Bölgemizdeki havanın, toprağın ve suyun ahengi, verimi en üst noktaya taşımaktadır. Bu da dünya’da çok az yerde bulunur. Bölge üreticimizin hem kendi ekonomisini hem de bölge ekonomisini güçlendirmesi için sürdürülebilir tarımın önemi çok büyüktür. Adana olarak genel ihracatımız içerisinde tarım ve tarıma dayalı sanayinin payı %55 civarındadır. Bu da bölgemizin tarımdaki gücünü göstermektedir. Havza modeli ile de desteklendiği takdirde Çukurova bölgemizi şaha kalkacağına inanıyoruz. Bunun için hükümetimizden destek bekliyoruz.” Diye konuştu.

Başkan Şahin Bilgiç’in konuşmasının ardından borsa gündem maddelerine geçildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık