Ana Sayfa Ekonomi Bilgiç, “Süne mücadelesi ile üreticiye 105 milyon TL katkı sağlandı”

Bilgiç, “Süne mücadelesi ile üreticiye 105 milyon TL katkı sağlandı”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “İlgili kurumların işbirliği ile süne zararlısı için 7 yıldır yapılan biyolojik mücadelede bölge ve ülke ekonomisine toplamda yaklaşık 105 milyon TL ve yılda ortalama 15 milyon TL katkı sağlanmıştır” dedi.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2016 Perşembe 11:26
Bilgiç, “Süne mücadelesi ile üreticiye 105 milyon TL katkı sağlandı”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’ne bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü ve Adana Ticaret Borsası’nın işbirliği ile Karaisalı ilçesinde Süne ile Biyolojik Mücadele kapsamında bazı buğday ekim alanlarında parazitoit salımı gerçekleştirildiğini ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, parazitoit salınımına ATB Meclis Üyemiz Abdullah Kaçar, Enstitü Müdür Yardımcısı Mehmet Karacaoğlu,  Zir. Müh. Vahdettin Akmeşe, ATB Ar-Ge Proje ve Kalite Birim Sorumlumuz Dr. Kenan Boyacı, Birim Memurumuz Alper Özdem ve üreticilerimiz katılmışlardır.

Borsamız, 2009 yılında üyelerimizden ve ilgili kurumlardan gelen geri bildirimler sonucu buğdaydaki süne zararlısının yoğun olduğu ve problem teşkil ettiği Adana’nın kuzey bölgesinde yer alan Karaisalı, Sarıçam ve İmamoğlu ilçelerinde keklik ve/veya parazitoit salımı ile buğdayda “Süne ile Biyolojik Mücadele”  kararı almıştır. İlk uygulamaya 2010 yılında başlanmış ve uygulama günümüze kadar her yıl aralıksız olarak sürdürülmüştür” diye konuştu.

 

BU YIL YAKLAŞIK 450 BİN PARAZİTOİT SALINMIŞTIR

Biyolojik mücadele çalışmaları sonrasında yapılan incelemeler ve görüşmelerde süne zararlısının daha önceki yıllara göre ilimizde oldukça azaldığı, Adana’nın kuzeyinde yetiştirilen buğday kalitesinin ovada yetiştirilen buğday kalitesine yakın değerlere ulaştığının gözlemlendiğini de ifade eden Başkan Bilgiç, “Çalışmanın yürütüldüğü İmamoğlu, Karaisalı ve Sarıçam ilçelerinde yetiştirilen buğdaylar yemlik yerine daha kaliteli hale gelmekte ve üreticilerimiz buğdayını çok rahat bir şekilde istedikleri tüccara satabilmektedirler. Bu da üreticilerimize % 20–30 gibi bir katma değer kazandırmıştır. Böylece üreticilerimiz, işbirliğince yapılan çalışmanın sürdürülebilirliği ile gelirlerini arttırarak emeklerinin karşılığını almayı sürdürmektedirler. Çalışmanın sürdürülebilirliği için de bu yıl Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’ne bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü’nün teknik ekibi katkısı ve işbirliğinde yaklaşık 450.000 adet parazitoitin anılan ilçelere salınımı gerçekleştirilmiştir”

 

BİYOLOJİK MÜCADELE İLE YEMLİK BUĞDAY, DAHA KALİTELİ BUĞDAYA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR

Başkan Bilgiç, “Süne ile Biyolojik Mücadele kapsamında son yedi yıldır ilgili kurumların ve çiftçilerin desteği ile yürütülen bu çalışmalar sonucunda, toplamda 5.500 adet keklik, 15.000'nin üzerinde parazitoit salımı ile bölge ve ülke ekonomisine toplamda yaklaşık 105 milyon TL ve yılda ortalama 15 milyon TL katkı sağlanmıştır. Bu çalışma ile yıllık yaklaşık 200.000 ton yemlik olacak buğdayın daha kaliteli buğdaya dönüşmesi sağlanmıştır.  Bu işbirliği ile yapılan çalışmalarımız öncelikle çiftçilerimize dolayısıyla bölge ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlanmıştır.

Son yedi yıldır süne ile biyolojik mücadeleye katkı veren üreticilerimize, üyelerimize, ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.”şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adana'dan kaçan kaçana!

Adana'dan kaçan kaçana!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık