Ana Sayfa Ekonomi Bir torba çimento 62 liraya yükseldi

Bir torba çimento 62 liraya yükseldi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, inşaat maliyetlerindeki fahişe dikkat çekip çıkmaza giren sektörün nefes alması için çözüm istedi.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2022 Perşembe 08:53
Bir torba çimento 62 liraya yükseldi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, inşaat maliyetlerindeki fahişe dikkat çekip çıkmaza giren sektörün nefes alması için çözüm istedi.

İnşaat maliyetlerinin toplamda geçen yıla oranla yüzde 90.27 arttığına işaret eden Barut, "Çimentonun torbası Ağustos 2020’de 12 lirayken bugün yüzde 516’lık artışla 62 lira oldu. Hazır betonun metreküpü 180 liradan yüzde 478’lik artışla 861 liraya çıktı. Seyretmeyin, çare bulun" dedi.

"SEKTÖRDE DURUM VAHİM"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan Ayhan Barut, "Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin herkese ve tüm sektörlere yansıyan olumsuz etkisi can yakıyor. Bunlardan birisi de ekonominin lokomotifi denilen inşaat sektöründe görülüyor. TÜİK’in 'İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat 2022' raporuna göre inşaat maliyetleri geçen yıla göre yüzde 90.27 arttı. Yaşanan durum vahim" diye konuştu.

"ÇİMENTO YÜZDE 516, BETON YÜZDE 478 ARTTI"

İnşaat sektöründe hissedilen maliyet artışlarının çok daha fazla olduğuna vurgu yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, iktidarı çözüm üretmeye çağırarak şunları kaydetti:
"Mızrak çuvala sığmıyor. Sorunlar gün gibi ortada duruyor ve her gün daha da büyüyor. İnşaat malzemeleri fiyatları Şubat 2022’de geçen yıla göre yüzde 113.27 arttı. İşçilik endeksi ise yıllık yüzde 41.38 yükseldi. Sektörde hissedilen maliyet artışları ise çok daha fazla. Bunu kimse inkar etmiyor ama bu gerçeği görüp çözüm adına adım atılmıyor. Bakın, çimentonun torbası Ağustos 2020’de 12 lirayken yüzde 516’lık artışla 62 lira oldu. Betonun metreküpü 180 liradan yüzde 478’lik artışla 861 liraya çıktı. Demirden tuğlaya tüm maliyetler arttı. Kentleşme politikalarının değiştirilmesini, sorunlara çare bulunmasını isteyen sektör temsilcilerini duyun."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık