Ana Sayfa Gündem Birleşik Kamu İş: “Lütuf değil haklarımızı istiyoruz”

Birleşik Kamu İş: “Lütuf değil haklarımızı istiyoruz”

Birleşik Kamu İş Adana İl Temsilcisi İsa Kayadan, 2014 yılı merkezi yönetim bütçe tasarısını değerlendirerek, “Lütuf değil haklarımızı istiyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe 16:55
Birleşik Kamu İş: “Lütuf değil haklarımızı istiyoruz”

Birleşik Kamu İş Adana İl Temsilcisi ve Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, AKP Hükümeti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın da “sözde toplu sözleşme, hakem heyeti, asgari ücret tespit komisyonu” gibi bir aldatmaca olduğunu öne sürdü. Halktan, emekçiden, üretenden yana bütçe istediklerini dile getiren Kayadan, beklentilerinin karşılığının bütçe yasa tasarısında olmadığını vurgulayıp tasarıyı protesto ettiklerini söyledi. Kayadan, TBMM’de halk adına görev yapan milletvekillerini hükümetin bütçesini reddetmeye çağırıyoruz” dedi.

“ALDATMACAYA SON VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

AKP Hükümetinin işbaşında olduğu 11 yıl boyunca demokratikleşme sözünü ağzından düşürmediğini ancak çalışanlara demokrasinin gereği olan örgütlenme özgürlüğü ve sendikal haklardan yararlanma olanağını halen getirmediğini kaydeden Kayadan, “Hükümet yandaş sendikal yapıları da kullanarak, çalışanların haklarını tek taraflı olarak belirlemektedir. Tüm çalışanlar farkına varmalıdır ki, sözde toplu sözleşme, hakem heyeti, asgari ücret tespit komisyonu gibi düzenlemeler birer aldatmacadan ibarettir. Hükümet her şeyi bütçe kanununa koyduğu ödeneklerle tek taraflı olarak belirlemeye devam etmektedir. Birleşik Kamu-İş olarak bu aldatmacaya son verilmesini istiyoruz” dedi.

“BAKAN ŞİMŞEK EKONOMİNİN İYİYE GİTMEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ”

Bütçe görüşmelerinin açılışında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisinin de aslında iyiye gitmediğini adeta itiraf ettiğini savunan Kayadan, “AKP Hükümetin uyguladığı başarısız dış politika, masum onlarca yurttaşımızın canına mal olmasının yanı sıra, yurttaşlarımıza mali fatura olarak da yansıyacaktır. Ülkemizi belirsizliklere sürükleyecek, kaynaklarının heba edilmesini sağlayacak, insanlarının canına mal olacak emperyalizmle işbirliği politikalarından vazgeçilmelidir” diye konuştu.

“HALKTAN, EMEKÇİDEN, ÜRETENDEN YANA BÜTÇE İSTİYORUZ”

Birleşik Kamu-İş olarak, her zaman işçi sınıfı bilinciyle hareket ederek, tüm işçi sınıfının ekonomik ve demokratik taleplerinin karşılanması yönünde taleplerde bulunduklarını aktaran Kayadan, “Ancak 2014 bütçesinde beklentilerimizin karşılığı yoktur. Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi işsizliktir. Hükümet 2014 yılı bütçesinde personel alımlarında kısıtlamaya gidileceğini vurgulamaktadır. Yani işsizlik sorununu çözmeyeceğini söylemektedir. 2014 yılında yandaş sendika-hükümet işbirliği ile satılan kamu çalışanlarının maaşına sadece 123 TL zam yapılacaktır. Üstelik öngörülerin çok üstünde çıkacağı şimdiden belli olan enflasyon farkı da 2014 yılında ödenmeyecektir. Birleşik Kamu-İş olarak bu sefalet ücretlerini kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“EMEKLİLERE REVA GÖRÜLEN DÜZENLEMELERİ KABUL ETMİYORUZ”

Hükümet bütçesinde yıllarca ülkeye hizmet etmiş emeklilerin bir yük olarak gösterildiğini kaydeden Birleşik Kamu İş Adana İl Temsilcisi İsa Kayadan, emeklilerin maaşlarının, çalışırken aldıkları maaşların yarısı kadar bile olmadığına dikkati çekti. Kayadan, “Dünya'da sadece ülkemizde, çalışma süresi uzadıkça emekli maaşı düşen bir sistem mevcuttur. Yine emeklilik yasalarına göre insanlar zorunlu olarak 30 yıldan fazla çalıştırılmakta ancak emekli ikramiyeleri 30 yıl üzerinden ödenmektedir. Hükümet sosyal güvenliğe bütçeden yeterince pay ayırmazken, sermayenin ödemediği sosyal güvenlik primlerine her iki yılda bir af getirmektedir. Birleşik Kamu-İş olarak emeklilere reva görülen bu düzenlemeleri kabul etmiyoruz” dedi.

“SOSYAL YARDIMLAŞMA SADAKA DEĞİL HAKTIR”

Hükümetin 2014 bütçesi için seçim bütçesi değildir ifadesini kullandığını belirten Kayadan, buna karşın işsizlere, yoksullara, hastalara, engellilere demokratik ve sosyal devlet olmanın gereği çözümler üretmek yerine oy karşılığı yapacağı yardımlara ödenek ayırdığını, “Siz çalışmayın, üretmeyin, sosyal hayata katılmayın, biz sizin karnınızı doyururuz” dediğini ileri sürdü. Kayadan, “Böyle bir sosyal politika anlayışını kabul etmiyoruz. Sosyal yardımlaşma bir sadaka değil haktır” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikaları, emekçiler, işçi sınıfı, işçi sınıfıyla ortak sorunlara sahip kesimler olarak 2014 bütçesini protesto ettiklerini ifade eden İsa Kayadan, “TBMM’de halk adına görev yapan milletvekillerini hükümetin bütçesini reddetmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık