Seyhan

Ana Sayfa Gündem Böbrek taşlarına ‘lazerli’ çözüm

Böbrek taşlarına ‘lazerli’ çözüm

Medical Park Tarsus Hastanesi’nde böbrek taşlarının tedavisi ‘holmium lazer’ teknolojisiyle yapılmaya başlandı. Yeni teknoloji, hastaya konfor sağlıyor

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2015 Salı 00:11
Böbrek taşlarına ‘lazerli’ çözüm

Teknolojiye yaptığı yatırımları artıran Medical Park Tarsus Hastanesi şimdi de ürolojik rahatsızlığı olan hastalarını ‘lazer’ tekniğiyle buluşturdu. Hastanede böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde RIRC (Retrograd Intrarenal cerrahi) yöntemi uygulanmaya başlandı. Hastaya herhangi bir kesi yapılmadan, flexible üreteroskop adı verilen cihazla idrar yolundan böbreklere girilerek, böbrek içindeki taşların holmium lazer ile cerrahi tedavisini sağlayan RIRC yönteminin en önemli avantajı, hastaya konfor sunması.

 

HER BÜYÜKLÜĞE UYGUN

Geçmişte böbrek taşlarının tedavisinin sadece açık cerrahi ile yapılırken daha sonraki teknolojik gelişmelerin farklı tedavi yollarını getirdiğini belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları, taş tedavisinde artık son teknolojileri kullandıklarını söyledi. Taşların nerede ve hangi büyüklükte olursa olsun kapalı (endoskopik, laparoskopik veya perkütan) metodlarla tedavi edilebildiğini kaydeden Op. Dr. Canoğulları,

holmium lazer teknolojisinin taş tedavisinde son kullanılan teknoloji olduğuna dikkat çekti. Ses dalgalarıyla (ESWL) kırılamayan taşların holmium lazer yöntemiyle cerrahisini gerçekleştirdiklerini belirten Op. Dr. Zeynel Canoğulları, “Bu yöntem tamamen hasta konforludur. Hastanın normal aktivitesine ve iş yaşamına en kısa sürede geri dönmesini sağlar” diye konuştu.

 

ÜSTÜNLÜKLERİ NEDİR?

· En büyük avantajı yüksek başarı oranıdır.

· Böbreğe doğal yoldan girildiği için, perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmamaktadır.

· Yapılan çalışmalarda böbrekte doku kaybı ve fonksiyon kaybına yol açmadığı saptanmıştır.

· Kanamaya yol açmamaktadır. Bu nedenle kanama eğilimi olanlarda ve antikoagülan kullananlarda uygulanabilmesi flexible üreteroskopiye büyük avantaj sağlamaktadır.

· Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilirler ve geride taş oluşumuna zemin hazırlayacak küçük parçacıklar kalmaz.

· Pelvik ve at nalı böbrek gibi, doğuştan böbrek anomalisi olan hastalarda uygulanabilir. Bu hasta grubunda en etkili ve en kolay yöntemlerden biridir

PROSTATA GREENLİGHT LAZER

Medical Park Tarsus Hastanesi’nde kapalı (endoskopik) prostat ameliyatları da yapılmaya başlandı. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları’nın yönetiminde kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarla herhangi bir kesi olmadan hasta daha çabuk iyileşme sağlayarak, normal hayatına daha çabuk dönebiliyor. Op. Dr. Canoğulları, prostat büyümesi olan erkeklerde zaman içinde birçok ameliyat yöntemi geliştirildiğini ve son yıllarda kapalı yöntemlerin açık ameliyatların yerini aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Son yıllarda lazer kullanımı tıbbın birçok alanında yaygınlaştı ve günümüze kadar birçok lazer türü prostat ameliyatlarında kullanılıyor. Son teknolojilerden Greenlight lazer yöntemini de uyguluyoruz. Bu yöntem sayesinde kanama miktarı yok denecek kadar azdır. Hastanede kalış süresi çok kısadır. Tamamen hasta konforludur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adana'da bu proje kapsamında

Adana'da bu proje kapsamında

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık