Ana Sayfa Gündem Bozulan sağlık sistemi şiddetin nedeni

Bozulan sağlık sistemi şiddetin nedeni

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, malpraktis ile ilgili kurulması planlanan Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun bağımsız yapılardan oluşması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2022 Cumartesi 11:01
Bozulan sağlık sistemi şiddetin nedeni

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, malpraktis ile ilgili kurulması planlanan Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun bağımsız yapılardan oluşması gerektiğini söyledi.

Bulut, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Dişhekimleri Birliği’nin, ilgili meslek örgütlerinin, sendikaların, derneklerin bu yapının içinde olması gerektiğini kaydetti. Sağlıkta şiddetle ilgili düzenlemelerin görüşüldüğü Komisyon toplantısındaöneri, AKP ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildi.

Bulut, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda tali olarak görüşülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddettin engellenmesi le ilgili kanun teklifine dair değerlendirmelerde bulundu. Kanun teklifiyle, malpraktis ile ilgili kurulması planlanan Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun oluşturulmasının, hekimlerin yurt dışına gitmesi ya da mesleklerini yaparken sorumluluk alması konusunda yardımcı olacağını belirten Bulut, “Ancak Kurulun kurulması kadar bu Kurulda kimlerin olduğu da önemli.Çünkü, bu yapıdagörev alacak olanlara baktığımızda Mesleki Sorumluluk Kurulu, Sağlık Bakanlığının bir parçası gibi görünüyor. Kuruldaki isimlerin çoğunluğunu Sağlık Bakanlığı belirliyor” dedi.

BOZULAN SAĞLIK SİSTEMİ ŞİDDETİN NEDENİ

Sağlıkta şiddeti yaratan unsurların her ne kadar toplumsal bir tarafı olsa da bozulan sağlık sisteminin, hekimlerin, sağlık çalışanlarının ağırlaşan çalışma koşullarının da büyük etkisi olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti:Doğal olarak, Sağlık Bakanlığı sistem içerisinde bir eksiklik varsa o sistemin eksikliğini anlatmaz. Sistemden kaynaklı kusuru bireylerde aramak doğru olmaz. Denetimsizliğin bir benzeri de bu Kurulda görülecek. Kurul, doğal olarak sistemi koruyacak ve sistemin hatalarını görmeyecek. Kurulun bağımsız yapılardan oluşması gerekiyor ve olabildiğince daha çok kesimi kapsaması gerekiyor.

TTB, TEB, TDB OLMALI

Ne kadar eleştirseniz de varlığını inkâr edemeyeceğimiz Türk Tabipleri Birliği, Dişhekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, baro, Hasta Hakları Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası, Hemşireler Derneği’ninbu yapının içerisinde mutlaka bulunması gerekiyor. Bu kurulun kendine ait bağımsız karar verici unsuru olması gerekiyor.Bir hasta düşünün, orada haksızlığa uğradığını düşünüyor. Sonuçta haksızlığa uğradığının kararını verecek kurul Bakanlığın kendisi. Kendisini haksızlığa uğrattığını düşündüğü kişiler zaten Sağlık Bakanlığı’nda. Ama bu kurulun başına Bakan Yardımcısı atandığında olmaz. Burada da bir not düşmek lazım, bugün tüm Sağlık Bakan Yardımcıları hekim değil, "Hekim Bakan Yardımcısı" diye de ibare koymakta fayda var. Alt komisyonları açıklanmadığı, hangi alt komisyonların kurulacağı ya da ihtisas alanlarına ilişkin herhangi bir çalışma maddede olmadığı için böyle bir endişe doğuruyor.

 

O yüzden de bu kurula genel anlamı itibarıyla karşı olmamakla birlikte, bu kurulun mutlaka bağımsız olması ve yürütücüler tarafından etki içerisinde olmayan bir yapıya dönüştürülmesi şart olmalı.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulmak istenen Mesleki Sorumluluk Kurulu’nda meslek örgütlerine de yer verilmesi önerisi komisyonda CHP'li milletvekillerinin imzasıyla sunuldu. Teklif, AKP ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Engelsiz eller, mutlu patiler

Engelsiz eller, mutlu patiler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık