Ana Sayfa Gündem Bulut: Kamu bankalarının reklamları havuz medyasına

Bulut: Kamu bankalarının reklamları havuz medyasına

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamu bankalarının iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarını sürekli reklam ve ilanlarla desteklerken, yerel basının ve havuz medyasının dışında kalan basın kuruluşlarının yok sayıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2020 Perşembe 09:17
Bulut: Kamu bankalarının reklamları havuz medyasına

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamu bankalarının medya kuruluşlarını verdiği reklam ve ilanları Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Futa Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, “Devlet kurumları, iktidarınıza yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarını sürekli reklamlarla desteklerken, muhalif gazetelere hemen hiç reklam ve ilan vermemektedir. Kamuya ait Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank da reklam ve tanıtıma ayırdıkları bütçeyi yine iktidara yakın medya kuruluşlarını desteklemek için kullanmaktadır” dedi.

HAVUZ MEDYASININ DIŞINDA KALANLAR YOK SAYILIYOR

Salgın yüzünden işsizlik, yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya kalan milyonlarca yurttaş kamu bankalarından faizle bile kredi almakta güçlük çekerken, ekonomik kriz ortamında bankaların bu paraları havuz medyasından esirgemediğini kaydeden Bulut, “Kamu bankalarıreklam ve ilanın yanı sıra bazı televizyon programlarına sponsor olmakta;koronavirüs salgınından etkilenen, hem özel hem de Basın İlan Kurumu ilanlarının neredeyse sıfırlandığı ekonomik olarak can çekişen yerel basın ve havuz medyasının dışında kalan basın kuruluşlarıyok sayılmaktadır” ifadelerini kullandı.

HAKKANİYET İLKESİYLE BAĞDAŞMIYOR

Gazete, radyo ve televizyonların halkın haber alma hakkı için kamu hizmeti yürüttüğünü hatırlatan Bulut, kamunun parasıyla oluşturulan kamu bankalarının bütçesinin, RTÜK lisansı olan her televizyon kanalına ve basın kuruluşuna eşit olarak dağıtılmamasının hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmadığını bildirdi.

KAMU BANKALARININ REKLAM KISTASI NEDİR?

CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Kamu bankaları medya kuruluşlarına reklam ve ilan verirken hangi kıstasları gözetmektedir?

-Bu kıstaslara sadece havuz medyasına ait gazete ve TV’lerin uyması tesadüf müdür?

HANGİ MEDYA KURULUŞLARINA REKLAM VERİLDİ?

-Reklamlar ve sponsorluklar gazete ve televizyonların yayın çizgisine göre mi verilmektedir?

-Öyle ise bu "yayın çizgisini" belirleyen kişi ya da kişiler kimlerdir, varsa kurumlarda oluşturulan komisyonlar kimlerden oluşmaktadır?

-Yıllara göre ayrı yarı gösterilmek üzere kamu bankaları son 5 yılda hangi medya kuruluşuna (radyo-televizyon-gazete) reklam, ilan ve sponsorluk için ne kadar ödeme yapmıştır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık