Ana Sayfa Gündem Bulut, yerel basının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

Bulut, yerel basının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yerel basının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Ekonomik krizde yerel basının varlık-yokluk mücadelesi verdiğini kaydeden Bulut, “Yerel basının sorunlarına çözüm bulmak için iktidarınızın bir eylem planı var mıdır?” diye sordu.

Giriş Tarihi: 3 Şubat 2020 Pazartesi 12:10
Bulut, yerel basının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,yerel basının yaşadığı ekonomik sorunları Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, çok sesli ve özgür bir basınınsağlıklı bir demokrasinin en önemli unsuru olduğunu, halkın sesi, gözü ve kulağı durumundaki yerel basının da bu demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu bildirdi.

YEREL GAZETELER VARLIK-YOKLUK MÜCADELESİ VERİYOR

Döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak giderleri artan, yayın hayatını resmi ilan gelirleri ile devam ettirmeye çalışan yerel basının, ekonomik sorunlara karşı varlık-yokluk mücadelesi verdiğinin altını çizen Bulut, “Yerel gazeteler ekonomik krizde çareyi sayfa sayısını düşürmekte daha sonra da çalışan sayısını azaltmakta bulmuştur.Basın İlan Kurumu’nun zorunlu sarı basın kartlı çalışan sayısını düşürmesi, ekonomik açıdan geçici süreyle gazeteleri ekonomik olarak rahatlatmış olsa da kağıt ve baskı maliyetlerinin katlanarak artması, yerel gazeteleri yeniden zor koşullarla karşı karşıya bırakmıştır” dedi.

125 YEREL GAZETE KAPANDI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun verilerine göre son bir yılda 125 gazetenin ekonomik imkansızlıklar nedeniyle kapandığını söyleyen Bulut, yayın hayatına devam etmek isteyen gazetelerin, basın ilan gelirlerinin artırılmasını, kâğıtta verginin kaldırılmasını ve uzun vadede yerli kağıt üretiminin yeniden başlamasını istediğini belirtti.

KAĞITTA VERGİLER SIFIRLANACAK MI?

CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Yerel gazetelerin yaşaması için kağıtta vergilerin azaltılması ya da sıfırlanması yönünde bir planlamanız var mıdır?

BİK DESTEĞİ ARTIRACAK MI?

-Basın İlan Kurumu’nun yerel gazetelere verdiği desteği ve resmi ilan tarifesini yükseltmeye yönelik bir çalışması var mıdır?

-Yerli kağıt üretiminin yeniden başlamasına, yerel basının kullandığı gazete kâğıdının sübvanse edilmesine yönelik bir planınız var mıdır?

-Yerel basının sorunlarına çözüm bulmak için iktidarınızın bir eylem planı var mıdır?

-İllere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yılda kaç tane yerel gazete yayın hayatına son vermiştir?

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir,sağlıkçılara lojman hazırladı, sahra hastanesi kurdu

Büyükşehir,sağlıkçılara lojman hazırladı, sahra hastanesi kurdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık