Ana Sayfa Gündem Büyükşehir, doğal yumurtayı Adana markası yapıyor

Büyükşehir, doğal yumurtayı Adana markası yapıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, “Yerinde Kalkınma” amacıyla kırsalda başlattığı faaliyetlerden biri olan Yumurta Üreticiliği Projesi’nde son aşamaya gelindi. İlk etapta Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Aladağ ilçelerinde başlatılması için düğmeye basılan proje kapsamında, 4 ilçede 80 tavuk çiftliği kuruldu. Aladağ Kabasakal Köyü’nde üreticiye teslim edilen 490 tavukla, bu ilçede kurulan çiftliklerin tamamına tavuk teslimatı yapılmış oldu.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2016 Çarşamba 12:58
Büyükşehir, doğal yumurtayı Adana markası yapıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre; Saimbeyli, Tufanbeyli ve Feke ilçelerinde de 20’şer tavuk çiftliği kuruldu ve mayıs ayı içinde, bu 3 ilçedeki 80 çiftliğe, 490’ar tavuğun dağıtımı gerçekleştirilecek. Üretilen yumurtaların pazarlaması Adana Büyükşehir Belediyesi Beldetaş AŞ tarafından yapılacak. 4 ilçedeki 80 çiftliğe, toplamda yaklaşık 40 bin tavuk teslim edilecek.

İNSANIMIZ YERİNDE KALKINACAK, MİLLİ KÜLTÜR KORUNACAK

Kırsalda kalkınmaya çok önem veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, art arda hayata geçirilen ve geçirilecek projelerle, kırsalın yerinde kalkınması amacına ulaşacaklarını söyledi.

Başkan Sözlü, “Doğal yumurta üretimini çoğaltmak ve teşvik etmek için harekete geçtik. Doğal ürünlere günümüzde rağbet yoğun. Köy yumurtası üretimine, özellikle kenk merkezinde talep olacağı biliyoruz. Bu talebi, üreticilerimiz için ekonomik değere dönüştürmek arzusundayız. Böylece, uygulamaya koyduğumuz çok sayıda kırsal kalkınma projesine bir yenisini eklemiş oluyoruz. Kırsaldaki insanımızın yerinde kalkınması, milli kültürümüzün korunması açısından da çok önemli” dedi.

7 İLÇEDE DAHA YUMURTA ÜRETİMİNE BAŞLANACAK

Pozantı, İmamoğlu, Kozan, Karaisalı, Ceyhan, Yumurtalık ve Karataş ilçelerinde de hayata geçirilmesi planlanan projenin, refah toplumu oluşturma hedefindeki uygulamalardan biri olduğunu kaydeden Başkan Sözlü, marka oluşturma amacını taşıdıklarını açıkladı. Başkan Sözlü, “Üreten toplum, zenginleşen toplum, refah toplumunu oluşturur. Biz refah toplumunu oluşturmak istiyoruz. Yumurta üretimiyle ilgili üreticimize ait bir marka oluşturacağız. Cenab-ı Allah’ın desteğiyle başarılı olacağız. Türkiye’nin bu manada en büyük markasını oluşturalım. Bunlar küçük projeler ama her alanda bunları değerlendirirsek büyük bir tarımsal üretim ve ekonomik hareket ortaya koyarız” diye konuştu.

KIRSAL KALKINMA HEDEFİNE YÖNELİK ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA MEVCUT

Kırsal kalkınma hedefiyle ilgili hayata geçen ve planlanan projelerin yumurta üretimiyle sınırlı kalmadığını vurgulayan Başkan Sözlü, şunları söyledi: “Çilek, elma, kiraz yetiştiriciliği için sulama olanaklarını çoğaltıyoruz. 220 membran havuz yaptık ve yaz döneminde suyu tutup, üretimde kullanılmasını sağlayarak, kırsalda ekonomik değer oluşmasının önünü açıyoruz. Arıcılarımıza, koyun ve keçi üreticilerine güneş enerjisi paneli dağıttık. İsteyen herkese invertörleriyle birlikte verdik. Kiraz, ceviz ve elma fidanları dağıttık. Köylerimizin yerinde kalkınmasını amaçlıyoruz. Gelecek yıl da dağıtacağımız fidanlarla birlikte inşallah önümüzdeki 8-10 yılı içinde ihtal etmek zorunda kaldığımız cevizi bölgemizden karşılarız. Feke’de sedir mantarı yetiştiriciliği noktasında çalışmalarımız var. Halkımızın gelir etmesini amaçlıyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık