Ana Sayfa Gündem Büyükşehir'in borç talebi 140 milyon!

Büyükşehir'in borç talebi 140 milyon!

Büyükşehir Belediye İdaresi borçlanmaya ait teklifi netleştirdi ama bu teklif çok konuşulacağa benziyor

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2017 Salı 10:20
Büyükşehir'in borç talebi 140 milyon!

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesi olan 1,4 milyar liranın yüzde 10’unu geçmemek koşulu ile borçlanmak yetkisini alabileceğine dair amir kanun hükümleri doğrultusunda borçlanmak için meclisten istediği yetki miktarı 140 milyon lira olarak belirlendi. Bu konu dün toplanan belediye meclisinde oylanarak konunun görüşülmesi için ilgili komisyonlara sevki gerçekleşti. Komisyonlardaki görüşmelerden sonra ilgili madde meclise gelerek oylanacak.

330 MİLYON BORCUMUZ VAR!

Bugüne kadar 88, 115, 100 ve 27 milyon liralık 4 ayrı borçlanma karşılığında toplamda Hüseyin Sözlü döneminde 330 milyon lira belediyenin borçlandığına işaret eden Ak Partili Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, son borçlanma talebinin 140 milyon lira olduğunu ve bu miktar ile birlikte belediyenin toplamda 470 milyon lira borçlanmış olacağını ve bu rakamın da belediyenin 2016 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 45’lerini bulduğunu belirtip ‘bu paranın ödemesi de var elbette. Bu belediyenin bu rakamları geri ödemesi mümkün değil. Bir de bu rakamların nerelere harcanacağına dair kaygılarımız var’ dedi.

UZUN YILLAR ÖDENEMEZ

İdarenin getirdiği teklifte belediyede taşeron firmada çalışanların alacaklarının ödemesinin yanında mal ve hizmet alımlarına yönelik birçok kalemin de borçlanma gerekçesine eklendiğini belirten Ak Partili Ozan Gülaçtı, ‘Ak Parti olarak komisyonlarda endişelerimizi dile getirip olması gerekenleri ifade edeceğiz. Borçlanmaya ait bizim kararımız elbette karar alınmasında etkili olmuyor yani sayıca yeterli olmuyoruz. Burada CHP’nin de tavrının ne olacağını bilmiyoruz. Belediye idaresinin bu konuda getirdiği rakam ve içeriğinin Adana’yı uzun yıllar borç yükü altına sokacak nitelikte olduğunu düşünüyoruz’ ifadeleriyle konuya yaklaştı.

MECLİSTE KARLANAN YOLLARIN AÇILMASI TARTIŞMASI

Öte yandan dün toplanan belediye meclisinde aşırı derecede yağan kar yağışlarını temizleme, köy yollarını açma çalışmaları ve bu konuda belediyenin yeterli olup olmadığı tartışması yaşanıp gündeme damgasını vurdu. Ak Partili meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadelede yetersiz kaldığından dem vurup bu konuda biraz daha hassas olunmasını istedi. Başkan Hüseyin Sözlü ve idaredeki yöneticiler ise karla nasıl mücadele edildiğinin örneklerini vererek Karayolları sorumluluk alanındaki yolların açık olmaması halinde belediye olarak yapacak bir imkanlarının olmadığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan İçin “El Ele Platformu” Kuruldu

Seyhan İçin “El Ele Platformu” Kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık